Ale kino+
alekino+
Film. SUBLOKATORKA

SUBLOKATORKA

Single White Female
thriller, USA, 1992, 103 min.
reżyseria: Barbet Schroeder
obsada: Bridget Fonda, Jennifer Jason Leigh, Peter Friedman, Steven Weber
Premiera w Ale kino+: 28.12.2005 r.
4.00
343
4 głosy | 738 miejsce w rankingu
© Sony Pictures Television International

Misternie utkana opowieść-łamigłówka o dwóch kobietach, które połączył przestronny apartament, pozornie idealna przyjaźń i niebezpieczna obsesja jednej z nich.

Sublokatorka pojawia się w życiu Allie (Bridget Fonda) po jej rozstaniu z narzeczonym Samem (Steven Weber), który zdradził ją ze swoją byłą żoną. Hedry (Jennifer Jason Leigh), bo tak nazywa się najlepsza z kandydatek na współlokatorkę, jest przyjacielska, skromna i pomocna. Kobiety zaprzyjaźniają się: oszukana Allie znajduje w niej kogoś, komu, jak sądzi, może całkowicie zaufać, Hedry natomiast - zafascynowana młodą i nowoczesną projektantką mody (w pracy używa najnowocześniejszych programów komputerowych) - wierzy, że dzięki niej wreszcie poczuje się potrzebna i kochana. Dwoi się więc i troi, żeby współlokatorce się przypodobać - sprząta, prawi komplementy i opowiada o swoim trudnym dzieciństwie. Z czasem zaczyna również nosić ubrania Allie, czesać się jak ona i trochę nadmiernie interesować się jej życiem prywatnym. Zwłaszcza, kiedy powraca Sam, a wraz z nim ślubne plany.

Thriller BARBETA SCHROEDERA to perfekcyjnie skrojona łamigłówka. Reżyser prowadzi widza przez kręte korytarze swojego świata, w którym każdy szczegół ma znaczenie: zepsuta winda, szyb wentylacyjny, pudełko po butach czy cieknący kran. Historia opowiadana przez Schroedera nie byłaby jednak tak sugestywna, gdyby nie znakomicie poprowadzone role Bridget Fondy i Jennifer Jason Leigh, które specjalnie dla końcowej sceny filmu przeszły kurs samoobrony. Podobno Bridget Fonda mogła wybrać sobie bohaterkę, którą chce zagrać i zdecydowała się na Allie, zdaniem aktorki postać trudniejszą i ciekawszą. Na ekranie zachwyca jednak przede wszystkim Jennifer Jason Leigh, jedna z najbardziej niepokornych aktorek amerykańskich (m.in. "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland), której perfekcyjną kreację Hedry wielu krytyków uznało za lepszą od samego filmu.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...