Ale kino+
alekino+
Film. Superman

Superman


science fiction, USA, 1978, 143 min.
reżyseria: Richard Donner
obsada: Christopher Reeve, Gene Hackman, Margot Kidder, Marlon Brando
Premiera w Ale kino+: 4.11.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 569 miejsce w rankingu
Superman

Nominowany do 3 Oscarów pierwszy film z serii o komiksowym superbohaterze. W roli tytułowej nagrodzony BAFTĄ Christopher Reeve, a partnerują mu Marlon Brando jako Jor-El oraz Gene Hackman w roli Lexa Luthora.

Zbliża się zagłada planety Krypton. Jor-El (Marlon Brando), by chronić swojego syna Kal-Ela, decyduje się wysyłać go w kosmos. Chłopiec ląduje na Ziemi. Przygarnia go para z Kansas i wychowuje jako Clarka Kenta. Mały Kal-El / Clark obdarzony jest nieprzeciętnymi mocami. Gdy dorośnie (Christopher Reeve), przeprowadzi się do Metropolis. Tam pozna piękną Lois Lane (Margot Kidder) i zmierzy się z Lexem Luthorem (Gene Hackman).

"Superman" w reżyserii Richarda Donnera to pierwszy z wielu filmów o przygodach przybysza z planety Krypton. Obraz odniósł nieprawdopodobny sukces finansowy, spośród deszczu nagród zdobył 3 nominacje do Oscara oraz statuetkę Akademii za efekty specjalne. W latach 1980, 1983 i 1987 r. na ekranach pojawiały się kolejne części z Reevesem w tytułowej roli. Siłą "Supermana" jest obsada; rolę tytułową, po wielu przymiarkach gwiazd, powierzono mało znanemu wówczas Christopherowi Reeve. W trailerach film reklamowali więc aktorzy o wyrobionych już nazwiskach: Gene Hackman i Marlon Brando.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...