Ale kino+
alekino+
Film. ŚWIADKOWIE

ŚWIADKOWIE

Les Témoins
dramat, Francja, 2007, 112 min.
reżyseria: Andre Techine
obsada: Emmanuelle Beart, Emmanuelle Béart, Johan Libereau, Michel Blanc, Sami Bouajila
Premiera w Ale kino+: 9.07.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 482 miejsce w rankingu
ŚWIADKOWIE

Niezwykły obraz libertyńskiego środowiska francuskich inteligentów w chwili pierwszego uderzenia epidemii AIDS - uwodzicielski, nasycony wizualnie film André Téchinégo, nieuleczalnego miłośnika życia.

Jest czerwiec 1984 roku. Samotny lekarz, Adrien (Michel Blanc), zakochuje się w młodym geju, Manu (Johan Libéreau). Manu mieszka z siostrą w małym wynajmowanym mieszkanku, w okolicy, w której policyjny zespół prowadzony przez detektywa Mehdiego (Sami Bouajila) ma ręce pełne roboty. Żona Mehdiego, Sarah (Emmanuelle Béart), pisarka o libertyńskich poglądach, jest z kolei przyjaciółką Adriena. Niedawno została matką, ale ta rola zupełnie jej nie odpowiada. Ze stoperami w uszach, lekceważąc płacz dziecka, rzuca się w swoją największą pasję - pracę. Adrien z Manu, swoją platoniczną miłością, zjawiają się na przyjęciu u Mehdiego i Sarah. Bezczelnie pewny siebie Manu wyraźnie drażni Mehdiego, ale kiedy chłopak zaczyna tonąć podczas samotnej kąpieli, to właśnie Mehdi ratuje mu życie. Niespodziewanie dla samego siebie zaczyna go obsesyjnie pożądać, co kończy się romansem tych dwóch, skrajnie różnych od siebie mężczyzn. Tymczasem prasa donosi o nowej chorobie, która masowo dotyka homoseksualistów. Lekarze nazywają ją AIDS - zespołem nabytego niedoboru odporności. Tajemniczy wirus roznosi się przez krew i drogą płciową. I zawsze kończy się śmiercią. Kiedy podczas kolejnej schadzki z Manu Mehdi zauważa na jego skórze dziwne plamy, a później chłopak zaczyna czuć się coraz gorzej, jasne staje się, że są świadkami końca pewnej epoki, w której wolny seks był beztroskim wyborem.

"Świadkowie", według wielu liczących się krytyków najlepszy film Berlinale 2007, to jeden z najbardziej niezwykłych głosów o AIDS, choć nie ma w nim epatowania nieszczęściem, fizjologią i moralizatorstwem. Reżyser wrzuca widza w tętniący życiem świat libertyńsko myślących inteligentów, erotycznie wyzwolonego małżeństwa, które zgadza się na wzajemne zdrady, czy geja, który z rozkoszą i bez kompleksów eksponuje swoją orientację. Na oczach widza ten świat się kończy. Pod koniec filmu roześmiani Adrien, Mehdi i Sarah płyną motorówką, jakby przez ostatni rok w ich życiu nic się nie zmieniło. A zmieniło się przecież wszystko. W Berlinie dziennikarze pytali ANDRÉ TÉCHINÉGO, twórcę nagradzanego w Cannes ("Randes-vous" 1985), w Los Angeles ("Dzikie trzciny" 1994) czy w Turynie, o taki koniec filmu. Mistrz odpowiadał słynnym zdaniem Fritza Langa: "Śmierć nie jest zakończeniem". Bo w "Świadkach" rozpacz mija tak samo, jak mija beztroskie poczucie bezpieczeństwa - ale radość życia pozostaje.

Sarah, autorka książek dla dzieci, która nie potrafi pokochać swojego dziecka, dzięki spotkaniu z Manu zaczyna pisać. Ma nowy pomysł na powieść - tym razem już nie dla dzieci. Czy na poły biograficzna książka ma być świadectwem czy próbą nabrania dystansu do tych wydarzeń? A może - oswojeniem tego dziwnego zła, które w 1984 roku rzeczywiście wstrząsnęło libertyńską Francją.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...