Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ŚWIAT HENRY'EGO ORIENTA

ŚWIAT HENRY'EGO ORIENTA

The World of Henry Orient
komediodramat, USA, 1964, 102 min.
reżyseria: George Roy Hill
obsada: Angela Lansbury, Merrie Spaeth, Paula Prentiss, Peter Sellers, Tippy Walker
Premiera w Ale kino+: 9.06.2006 r.
5.00
343
10 głosy | 247 miejsce w rankingu
1
2

Film oparty na przeżyciach córki znanego hollywoodzkiego scenarzysty. Opowieść o dwóch nastolatkach, które przechodzą lekcję dojrzewania podczas obsesyjnych prób zbliżenia się do swojego idola.

GEORGE ROY HILL - twórca nagrodzonej w Cannes "Rzeźni numer 5" czy obsypanych Oscarami "Żądła" i "Butch Cassidy i Sundance Kid" - swój trzeci w karierze film zrealizował na podstawie powieści Nory Johnson, córki scenarzysty Nunnally'ego Johnsona, jednej z czołowych figur wytwórni 20th Century Fox w latach 60. Nora, która na własnej skórze przekonała się o blaskach i cieniach dorastania w świecie show-biznesu, postanowiła opisać swoje przeżycia i ukryć się za jedną ze swych bohaterek, nieśmiałą Gil. Mimo dobrych recenzji Nora Johnson nie próbowała już więcej sił jako scenarzystka. Jedenaście lat później zagrała niewielką rolę w "Dreszczach" Davida Cronenberga i zakończyła przygodę z kinem. Pozostała jednak autorką poczytnych powieści ("The Two of Us", "Uncharted Places" czy "Perfect Together"), a także eseistką i biografistką: znana jest chociażby jej książka "Flashback: Nora Johnson on Nunnally Johnson", w której autorka opisała życie sławnego ojca.

Choć centralną postacią "Świata Henry'ego Orienta" jest tytułowy pianista, mierny muzyk i egotyczny kabotyn (Peter Sellers), film Hilla to przede wszystkim historia dwóch nowojorskich nastolatek: Gil (Merrie Spaeth) i Val (Tippy Walker). Pozbawione zainteresowania rodziców dziewczyny znajdują sobie oryginalny obiekt uczuć. Jest nim ekscentryczny pianista Henry Orient - najpierw uwielbiają go na odległość, a później postanawiają zrobić wszystko, aby poznać go osobiście. Uganiają się więc za nim po całym Nowym Jorku, przyprawiając swojego idola o stres graniczący z obłędem. Henry bowiem sam stara się o względy kobiety swojego życia, gadatliwej mężatki Stelli (Paula Prentiss), na której dwie wielbicielki kochanka nie robią zbyt dobrego wrażenia. Zwłaszcza że początkowo bierze je za szpiegów swojego męża.

Po premierze filmu Hilla krytycy chwalili przede wszystkim debiutujące na ekranie Tippy Walker i Merrie Spaeth, których młodzieńczy entuzjazm, naturalność i talent komediowy przyćmiły kreację Petera Sellersa, ekscentrycznego komika, znanego przede wszystkim jako odtwórca głównej roli w serii o Różowej Panterze. Żadna z nastoletnich aktorek-amatorek nie zrobiła jednak kariery w Hollywood. Walker, wielkie odkrycie Hilla, grała później głównie w serialach i filmach telewizyjnych (m.in. "Doktor Kildare"), Spaeth natomiast podjęła pracę w mediach i organizacjach rządowych, aby stać się później cenioną bizneswoman i zająć polityką. Skomponowanie muzyki do "Świata Henry'ego Orienta" reżyser powierzył Elmerowi Bernsteinowi, jednemu z najbardziej cenionych i doświadczonych kompozytorów filmowych (napisał muzykę do ponad 250 obrazów!). Trzy lata później Bernstein zdobył zresztą Oscara za kompozycje do innego filmu Hilla "Na wskroś nowoczesna Millie". Awangardowy koncert fortepianowy filmowego Henry'ego Orienta napisał natomiast debiutujący w filmie Kenneth Lauber, którego nowoczesny styl kontrastuje z romantycznymi, szerokimi frazami Bernsteina.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...