Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ŚWIAT NA TALERZU

ŚWIAT NA TALERZU

The Dish
komedia, Australia, 2000, 96 min.
reżyseria: Rob Sitch
obsada: Kevin Harrington, Patrick Warburton, Sam Neill, Tom Long
Premiera w Ale kino+: 7.01.2007 r.
4.43
343
31 głosy | 47 miejsce w rankingu

Oparta na faktach opowieść o tym, jak wśród setek owiec i barwnej grupy lokalnych dziwaków, ekscentryczni naukowcy starają się przejść do historii jako jedyna ziemska stacja transmitująca pierwszy krok Neila Armstronga na Księżycu.

Tytułowy talerz to radioteleskop o średnicy 65 metrów tkwiący na skraju pastwiska w maleńkiej australijskiej miejscowości Parkes, w Nowej Południowej Walii. Teleskop ten to duma całej Australii, zwłaszcza po wydarzeniach związanych z pierwszym lądowaniem człowieka na Księżycu. Wówczas to, przed rozpoczęciem kosmicznego programu Apollo 11, NASA zwróciło się z prośbą do rządu Australii, aby radioteleskop z Parkes pełnił w trakcie lądowania załogi na Księżycu rolę łącza awaryjnego. Gdyby obserwatorium NASA w kalifornijskim Goldstone nagle straciło kontakt z Apollo 11, to właśnie australijski "talerz" przejąłby funkcję medium, za pomocą którego cały świat mógłby obejrzeć ten "mały krok człowieka będący ogromnym krokiem całej ludzkości". Dla rządu Australii prośba NASA była symbolem nowego życia państwa. Oto ich kraj przestawał być prowincją świata, a stawał się z dnia na dzień centrum całego wszechświata. Problem był tylko jeden: jak przygotować Parkes na przybycie takich znakomitości, jak premier i ambasador USA, kiedy głównym zadaniem strażnika radioteleskopu jest przeganianie leniwych owiec z terenu placówki naukowej. Sprostać temu zadaniu musi przede wszystkim kierownik obserwatorium (Sam Neill), który powierzone mu zadanie traktuje jako jedyną okazję dla siebie, aby zapisać się w historii ludzkości. Pomagać mu będzie dzielnie niewielka załoga placówki. Podczas ich absurdalnych niekiedy perypetii - zanim jeszcze pierwszy człowiek postawi nogę na Księżycu - poznamy również wysłannika z NASA, burmistrza z żoną, cały wachlarz okolicznych dziwaków i wreszcie ich czcigodnych gości: premiera z ambasadorem. Razem z bohaterami przejdziemy też przez wszystkie nieoczekiwane wydarzenia, które mogłyby zagrozić szczególnej pozycji Parkes we wszechświecie 20 lipca 1969 roku.

Oparty na autentycznych wydarzeniach "Świat na talerzu", film ROBA SITCHA, twórcy "Zamku"(1997) wybranego najlepszym australijskim filmem 1998 roku, przez wielu krytyków nazywany był najlepszą komedią ostatnich lat. O swoim poczuciu humoru i dystansie do samych siebie Australijczycy przekonali świat już zresztą kilkakrotnie: począwszy od "Hydraulika" Petera Weira poprzez "Moją wspaniałą karierę" i "Krokodyla Dundee", aż po "Wesele Muriel". Stich i jego "Świat na talerzu", którego scenariusz współtworzyła żona reżysera Jane Kennedy, to na to kolejny dowód. Doceniła to szczególnie publiczność festiwalu w Toronto, która przyznała australijskiej komedii drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy film, natomiast koło krytyków australijskich uhonorowało film Sitcha nagrodą za najlepszy scenariusz.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...