Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ŚWIT

ŚWIT

Om jag vander mig om/ Daybreak
dramat, Szwecja, 2003, 104 min.
reżyseria: Bjorn Runge
obsada: Jakob Eklund, Leif Andree, Leif Andrée, Marie Richardson, Pernilla August
Premiera w Ale kino+: 27.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 434 miejsce w rankingu

Film wpisujący się w starą tradycję skandynawskiego dramatu obyczajowego i odważnej psychologicznej wiwisekcji. "Świt" mieści trzy równoległe historie o ludziach uwikłanych w pułapkę nieudanych małżeństw, frustracji i długo tłumionej agresji.

Akcja toczy się w anonimowym mieście na południu Szwecji, w ciągu 24 weekendowych godzin, od sobotniego do niedzielnego poranka. Reżyser śledzi równolegle trzy niezależne, choć połączone wspólnym tematem historie; bohaterowie należą do różnych klas społecznych, ale wszyscy na swój sposób przeżywają gwałtowny kryzys emocjonalny.

Rikard jest wziętym chirurgiem - zamożnym i permanentnie niewiernym wobec swojej żony Agnes. Hipokryzja i emocjonalna pustka małżeństwa bohaterów zostaną zdemaskowane podczas kolacji z przyjaciółmi, która nieoczekiwanie zmieni się w upokarzający seans prawdy i szczerości.

Anders jest majstrem, fachowcem od remontów, który pracuje 7 dni w tygodniu, aby zapewnić swojej żonie i nastoletniej córce odpowiedni jego zdaniem status materialny. W rzeczywistości obydwie najbardziej chciałby od czasu do czasu porozmawiać i spotkać się ze swoim mężem i ojcem. Anders gotów byłby nawet spełnić te pragnienia, ale dostał właśnie lukratywne i osobliwe zarazem zlecenie. Para starszych, bogatych ludzi dręczonych paranoicznym strachem przed obcymi i światem zewnętrznym, żąda by przebudować ich dom w niedostępną twierdzę z zamurowanymi oknami. Ekscentrycy płacą gotówką i pracoholik Anders nie potrafi oprzeć się pokusie jej zainkasowania.

Anita została bezceremonialnie porzucona przez swojego męża Olofa - mężczyzna związał się z kobietą, która mogłaby by być jego córką. Znerwicowana i sfrustrowana Anita stoczyła się na granicę ubóstwa i z zazdrością patrzy na zamożne, szczęśliwe życie, które widzie jej małżonek z kochanką. Sobotniej nocy gniew i poczucie krzywdy bohaterki sięgają zenitu; uzbrojona w elektryczny paralizator Anita postanawia złożyć Olofowi i jego dziewczynie wizytę, by zmącić beztroskę zakochanej pary.

Według stereotypów mieszkańcy Szwecji, w której wolne związki, bezproblemowe rozwody oraz otwartość w sprawach erotycznych są normą od kilkudziesięciu lat, tworzą jedno z najbardziej postępowych i zrównoważonych społeczeństwa w Europie. BJÖRN RUNGE pokazuje jednak drugą stronę medalu. Trzy przedstawione w jego filmie małżeństwa to różne wersje piekła, naznaczonego niewiernością, zakłamaniem, brakiem uczuć, agresją i frustracją. Reżyser nie patyczkuje się ze swoimi bohaterami, bezlitośnie demaskując ich słabości, choć na końcu każdej skądinąd posępnej historii pojawia się światełko w tunelu i szansa na odkupienie. Bezkompromisowy "Świt" porównywany był z głośnymi "Upałami" Ulricha Seidla, filmem w szokujący sposób obnażającym moralny nihilizm austriackiej klasy średniej. Jednak obraz Rungego można umieścić przede wszystkim w kontekście rodzimej, szwedzkiej, a nawet skandynawskiej tradycji rozrachunkowych, okrutnych dramatów psychologicznych; patronami tego nurtu są dramaturdzy z przełomu XIX i XX wieku, August Strindberg i Henryk Ibsen, a współczesnym mistrzem pozostaje rodak Rungego, Ingmar Bergman.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...