Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SYGNAŁY

SYGNAŁY


film sensacyjny, Polska, 1959, 85 min.
reżyseria: Jerzy Passendorfer
obsada: Danuta Starczewska, Leon Niemczyk, Stanisław Mikulski, Teresa Szmigielówna
Premiera w Ale kino+: 5.02.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 577 miejsce w rankingu
1
2

Stanisław Mikulski jako taksówkarz desperacko poszukujący leku dla śmiertelnie chorej żony w filmie Jerzego Passendorfera, twórcy wielokrotnie nagradzanego "Zamachu" i uwielbianego przez widzów serialu "Janosik".

Janek (Stanisław Mikulski) jest zwykłym warszawskim taksówkarzem. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego żona Zosia (Danuta Starczewska) jest śmiertelnie chora. Postanawia nie czekać bezsilnie na wyrok, ale za wszelką cenę uratować jej życie. Okazuje się, że jest lek który mógłby zatrzymać rozwój choroby, ale w Polsce jest niemal niedostępny. Aby zdobyć cenny zagraniczny specyfik Janek posuwa się do wielu desperackich kroków, ale kiedy nawet apel radiowy nie przynosi żadnego skutku postanawia wejść w konflikt z prawem, żeby tylko ocalić życie żony.

"Sygnały", melodramat z wartko poprowadzonym sensacyjnym wątkiem, to jeden z pierwszych samodzielnych filmów JERZEGO PASSENDORFERA, który osiem lat wcześniej ukończył prestiżowa praską szkołę filmową FAMU, a jeszcze wcześniej studiował na wydziale reżyserskim w Łodzi. W polskim kinie Passendorfer zapisał się jako najbardziej znany i płodny wyznawca nurtu wojenno-partyzanckiego. Jego filmy, jak m.in. nagrodzony w Mar del Plata, Meksyku i San Sebastian "Zamach" czy wyróżniony przez jury FIPRESCI w Mar del Plata "Powrót", miały podkreślać znaczenie heroizmu, ideałów i obywatelskiej odwagi w kształtowaniu się świadomości narodu. Szerokiej publiczności nazwisko Passendorfer kojarzyć się jednak będzie przede wszystkim z serialem "Janosik", którego pełnometrażowa wersja do kin weszła w 1974 roku.

W "Sygnałach", zrealizowanych według scenariusza Zdzisława Skowrońskiego, scenarzysty takich filmów, jak "Kapelusz Pana Anatola", "Historia żółtej ciżemki" czy "Hrabina Cosel", główna rolę zagrał Stanisław Mikulski, jeden z ulubionych i często przez niego angażowanych aktorów Passendorfera, który wcześniej zagrał w jego "Zamachu". Towarzyszyła mu Danuta Starczewska, znana m.in. z filmu "Zobaczymy się w niedzielę", którym Stanisław Lenartowicz oddał swój osobisty hołd swojemu miastu, Wrocławiowi.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...