Ale kino+
alekino+
Film. SYNALEK

SYNALEK

Good Son
thriller, USA, 1993, 83 min.
reżyseria: Joseph Ruben
obsada: David Morse, Elijah Wood, Jacqueline Brookes, Macaulay Culkin, Quinn Culkin, Wendy Crewson
Premiera w Ale kino+: 22.06.2008 r.
5.00
343
10 głosy | 304 miejsce w rankingu
SYNALEK
© 1993 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.
1
2

"Kevin sam w domu" nadal jest pomysłowy i odważny, ale tym razem pokazuje swoje prawdziwie demoniczne oblicze. Macaulay Culkin i Elijah Wood, jako wcielone zło i próbujące go pokonać uosobione dobro.

Dwunastoletni Mark (Elijah Wood) po śmierci matki zostaje oddany pod opiekę wuja i ciotki, ponieważ ojciec chłopca nie może odłożyć ważnej służbowej podróży do Tokio. Rękę do osamotnionego chłopca wyciąga syn wujostwa, Henry (Macaulay Culkin), jego rówieśnik, który wydaje się być zadowolony z przyjazdu Marka. Dość szybko za to Mark uświadamia sobie, że Henry zdecydowanie nie jest zadowolony z obecności w jego rodzinie młodszej siostry, ośmioletniej Connie (Quinn Culkin). Chłopak jest zazdrosny o uwagę, którą jego rodzice poświęcają małej. Sam czuje się odepchnięty i nieważny, ale znajduje dość zaskakujący sposób na pozyskanie rodzicielskiej miłości. Na oczach przerażonego Marka demonstruje coraz to bardziej wymyślne sposoby czynienia zła. Powoduje groźny wypadek samochodowy, zabija psa i omal nie topi swojej siostry w jeziorze. Mark orientuje się, że za niebieskimi oczami kuzyna kryje się diabelska dusza, ale desperacko próbuje ochronić rodzinę Henry'ego przed odkryciem tej strasznej prawdy. Tymczasem Henry z upodobaniem znajduje kolejne ofiary.

Wielu krytyków rolę zarażonego złem Henry'ego uznało za najlepsze aktorskie osiągniecie Macaulaya Culkina, który sławę zdobył zaledwie trzy lata wcześniej dzięki roli w superprodukcji "Kevin sam w domu". "Mało kto, oklaskując dzielnego chłopca, który ze sprytem i poczuciem humoru walczy z włamywaczami, wśród śmiechu dostrzegał wówczas niepokojący aspekt filmu - Kevin postępował niezwykle okrutnie, z zaciętością, której bynajmniej nie usprawiedliwiała obrona konieczna rodzinnej posiadłości" - pisał później krytyk "Gazety Wyborczej" recenzując "Synalka" JOSEPHA RUBENA. Rzeczywiście, demoniczny Henry przypomina pod wieloma względami słodkiego Kevina. Obaj mają tak samo mylącą naiwność w spojrzeniu, obaj bywają bezwzględni i obaj w głębi serca cierpią z powodu braku rodzinnego ciepła. To właśnie sprawia, że "Synalek" jest czymś znacznie bardziej ważkim, niż sprawnie zrobiony thriller. Jest piorunującą przestrogą o skutkach braku rodzicielskiej uwagi i o tym, jak szybko zostawione samemu sobie dziecko nasiąka bezwzględnym złem. Naprzeciw Henry'ego reżyser postawił niewinnego Marka, który nie umie pogodzić się ze śmiercią matki, a mimo to wciąż uosabia czyste dobro. Marka zresztą świetnie zagrał początkujący wówczas w Hollywood Elijah Wood (nagrodzony za tę rolę Saturnem), który osiem lat później wcielił się w jedną z najważniejszych postaci literatury fantasy: hobbita Frodo Bagginsa z "Władcy pierścieni".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...