Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SYNALEK

SYNALEK

Good Son
thriller, USA, 1993, 83 min. 12
reżyseria: Joseph Ruben
obsada: David Morse, Elijah Wood, Jacqueline Brookes, Macaulay Culkin, Quinn Culkin, Wendy Crewson
Premiera w Ale kino+: 22.06.2008 r.
5.00
343
10 głosy | 304 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
13:50
poniedziałek5 października
SYNALEK
© 1993 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.
1
2

"Kevin sam w domu" nadal jest pomysłowy i odważny, ale tym razem pokazuje swoje prawdziwie demoniczne oblicze. Macaulay Culkin i Elijah Wood, jako wcielone zło i próbujące go pokonać uosobione dobro.

Dwunastoletni Mark (Elijah Wood) po śmierci matki zostaje oddany pod opiekę wuja i ciotki, ponieważ ojciec chłopca nie może odłożyć ważnej służbowej podróży do Tokio. Rękę do osamotnionego chłopca wyciąga syn wujostwa, Henry (Macaulay Culkin), jego rówieśnik, który wydaje się być zadowolony z przyjazdu Marka. Dość szybko za to Mark uświadamia sobie, że Henry zdecydowanie nie jest zadowolony z obecności w jego rodzinie młodszej siostry, ośmioletniej Connie (Quinn Culkin). Chłopak jest zazdrosny o uwagę, którą jego rodzice poświęcają małej. Sam czuje się odepchnięty i nieważny, ale znajduje dość zaskakujący sposób na pozyskanie rodzicielskiej miłości. Na oczach przerażonego Marka demonstruje coraz to bardziej wymyślne sposoby czynienia zła. Powoduje groźny wypadek samochodowy, zabija psa i omal nie topi swojej siostry w jeziorze. Mark orientuje się, że za niebieskimi oczami kuzyna kryje się diabelska dusza, ale desperacko próbuje ochronić rodzinę Henry'ego przed odkryciem tej strasznej prawdy. Tymczasem Henry z upodobaniem znajduje kolejne ofiary.

Wielu krytyków rolę zarażonego złem Henry'ego uznało za najlepsze aktorskie osiągniecie Macaulaya Culkina, który sławę zdobył zaledwie trzy lata wcześniej dzięki roli w superprodukcji "Kevin sam w domu". "Mało kto, oklaskując dzielnego chłopca, który ze sprytem i poczuciem humoru walczy z włamywaczami, wśród śmiechu dostrzegał wówczas niepokojący aspekt filmu - Kevin postępował niezwykle okrutnie, z zaciętością, której bynajmniej nie usprawiedliwiała obrona konieczna rodzinnej posiadłości" - pisał później krytyk "Gazety Wyborczej" recenzując "Synalka" JOSEPHA RUBENA. Rzeczywiście, demoniczny Henry przypomina pod wieloma względami słodkiego Kevina. Obaj mają tak samo mylącą naiwność w spojrzeniu, obaj bywają bezwzględni i obaj w głębi serca cierpią z powodu braku rodzinnego ciepła. To właśnie sprawia, że "Synalek" jest czymś znacznie bardziej ważkim, niż sprawnie zrobiony thriller. Jest piorunującą przestrogą o skutkach braku rodzicielskiej uwagi i o tym, jak szybko zostawione samemu sobie dziecko nasiąka bezwzględnym złem. Naprzeciw Henry'ego reżyser postawił niewinnego Marka, który nie umie pogodzić się ze śmiercią matki, a mimo to wciąż uosabia czyste dobro. Marka zresztą świetnie zagrał początkujący wówczas w Hollywood Elijah Wood (nagrodzony za tę rolę Saturnem), który osiem lat później wcielił się w jedną z najważniejszych postaci literatury fantasy: hobbita Frodo Bagginsa z "Władcy pierścieni".


ALE KINO+ POLECA

03.55
NIEDZIELA27 września
Potwory to tacy interesujący ludzie
Potwory to tacy interesujący ludzie

Thriller Błażeja Kujawy jest hołdem oddanym gatunkowi. Pod wpływem opowieści można zacząć…

22.30
PONIEDZIAŁEK28 września
Świadek
Świadek

Policjant Simon powoduje wypadek, w którym giną ludzie. Traci pracę i rodzinę. Kilka lat…

14.35
WTOREK29 września
Potwory to tacy interesujący ludzie
Potwory to tacy interesujący ludzie

Thriller Błażeja Kujawy jest hołdem oddanym gatunkowi. Pod wpływem opowieści można zacząć…SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...