Ale kino+
alekino+
Film. Synowie Katie Elder

Synowie Katie Elder

Sons of Katie Elder
western, USA, 1965, 122 min.
reżyseria: Henry Hathaway
obsada: Dean Martin, Dennis Hopper, Earl Holliman, James Gregory, John Wayne, Jr., Michael Anderson
Premiera w Ale kino+: 29.08.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 542 miejsce w rankingu
Synowie Katie Elder

Oparty na motywach prawdziwych zdarzeń film w reżyserii nestora kina, Henry'ego Hathawaya. W obsadzie ikona westernu, John Wayne, oraz Dean Martin jako "Synowie Katie Elder".

Czterej bracia: rewolwerowiec John (John Wayne), hazardzista Tom (Dean Martin), "cichy i niebezpieczny" Matt (Earl Holliman) oraz najmłodszy Bud (Michael Anderson, Jr.) spotykają się na pogrzebie matki, Katie, powszechnie lubianej, ubogiej kobiety. Wszyscy czterej czują wyrzuty sumienia, że zaniedbywali matkę. By odkupić dawne błędy, postanawiają zrobić coś, co uczci jej pamięć - chcą odzyskać ranczo po ojcu z rąk okrutnego Morgana Hastingsa (James Gregory).

Realizacja filmu "Synowie Katie Elder", luźno opartego na prawdziwych zdarzeniach ze schyłku XIX wieku, planowana była już na rok 1964. Opóźniła ją jednak diagnoza raka płuc u Johna Wayne'a. Po rozległej operacji - usunięto mu dwa żebra - aktor wrócił na plan i nalegał, by samodzielnie realizować sceny kaskaderskie.
John Wayne do dziś pozostaje ikoną westernu. Amerykańska Akademia Filmowa aż trzy razy nominowała go do Oscara. Statuetkę przyznano mu za rolę charyzmatycznego trapera, Roostera Cogburna w "Prawdziwym męstwie". Drugą gwiazdą filmu Hathawaya jest Dean Martin. Obaj aktorzy spotkali się po raz pierwszy na planie "Rio Bravo" Howarda Hawkesa, w 1959 roku.

HENRY HATHAWAY rozpoczynał karierę w Hollywood w latach 20. XX wieku od asystowania Victorowi Flemingowi, czy Josefowi von Sternbergowi. Od samego początku samodzielnej kariery przejawiał zainteresowanie kinem gatunków; westernem był debiutancki "Heritage of the Desert" z 1932 r., a nominację do Oscara otrzymał za film przygodowy "Bengali". Hathaway był też współautorem epopei "Jak zdobywano Dziki Zachód", która zgarnęła 8 nominacji do Oscara. "Synowie Katie Elder" to 57. film tego reżysera. Film promował utwór Johnny'ego Casha "Sons of Katie Elder", a obraz zebrał bardzo dobre recenzje krytyków i zyskał uznanie widzów. W 2004 r. John Singleton zrealizował remake "Synów.." pod tytułem "Czterej bracia".
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...