Ale kino+
alekino+
Film. Szał

Szał

Frenzy
thriller, Wlk. Brytania, 1972, 111 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Alec McCowen, Anna Massey, Barry Foster, Billie Whitelaw, Jon Finch
Premiera w Ale kino+: 5.10.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 93 miejsce w rankingu
Szał

Przedostatni film w dorobku Alfreda Hitchcocka, który po 22 latach spędzonych w Hollywood wrócił do pracy w ojczystej Wielkiej Brytanii. Zmiana klimatu podziałała pobudzająco na wyobraźnię mistrza suspensu. "Szał" to film przepełniony typowo angielskim, makabrycznym, wisielczym humorem, a jednocześnie bodaj najbrutalniejsza pozycja w filmografii Hitchcocka. Obraz był nominowany w czterech kategoriach do Złotego Globu - za najlepszy dramat, reżyserię, scenariusz i muzykę.

Londyn terroryzuje seryjny morderca kobiet, duszący swoje ofiary krawatem. Jedną z ofiar jest była żona lotnika RAF-u, Richarda Blaneya. Richard (Jon Finch) to nieudacznik i rozbitek życiowy, który smutki topi w alkoholu. Porywczy i nieobliczalny w stanie wzburzenia, staje się pierwszym podejrzanym, doskonale pasującym policji do profilu domniemanego sprawcy. Aby się ratować, niewinny mężczyzna musi wziąć się w garść, znaleźć prawdziwego dusiciela i oddać go w ręce Scotland Yardu. Nie ma wiele czasu - powinien działać, choć wszystko sprzysięgło się przeciw niemu.

Film - przedostatni w dorobku mistrza suspensu - został nakręcony po 22 latach spędzonych przez ALFRED HITCHCOCKA w Hollywood. Reżyser wrócił do pracy w ojczystej Wielkiej Brytanii - i był to powrót w prawdziwie wielkim stylu. Zmiana klimatu podziałała pobudzająco na wyobraźnię twórcy "Psychozy" i "Ptaków". "Szał" to film przepełniony typowo angielskim, makabrycznym, wisielczym humorem. Opowieść o "krawaciarzu" to jednocześnie bodaj najbrutalniejszy film w dorobku Hitchcocka. Śmierć została w nim ukazana w sposób naturalistyczny, bez owijania jej w subtelne efekty montażowe. Nie znaczy to oczywiście, że Hitchcock rezygnuje tu z typowego dla swoich dzieł dopracowywania każdego kadru i kunsztownie ułożonych jazd kamerą czy zbliżeń. W "Szale" po raz pierwszy reżyser pokazuje również na ekranie kobiecą nagość, którą w epokowej scenie pod prysznicem w "Psychozie" musiał cenzurować ze względu na purytanizm rządzący w latach 60. amerykańskim przemysłem filmowym.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...