Ale kino+
alekino+
Film. SZALEŃSTWO KRÓLA JERZEGO

SZALEŃSTWO KRÓLA JERZEGO

The Madness Of King George
komediodramat, Wlk. Brytania, 1994, 106 min.
reżyseria: Nicholas Hytner
obsada: Helen Mirren, Ian Holm, Nigel Hawthorne, Rupert Graves
Premiera w Ale kino+: 17.03.2002 r.
5.00
343
10 głosy | 243 miejsce w rankingu
SZALEŃSTWO KRÓLA JERZEGO

Akcja rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku. Brytyjski władca Jerzy III (Nigel Nawthorne), cierpiący na zaburzenia równowagi i mający objawy choroby psychicznej, jest obiektem nie tyle drwin, ile wymyślnych intryg swych poddanych.

Walczący o utrzymanie władzy, pomimo nawrotów choroby i ślepoty, dzielnie stawia czoło opozycji dworskiej, na czele której stoi jego syn. W wyniku zabiegów premiera Pitta (Julian Wadham) król zaczyna tracić wpływy w państwie, jak również zamorskie kolonie. Jedynymi osobami którym może ufać jest jego żona Charlotta (Helen Mirren) oraz nadworny psychiatra Willis (Ian Holm).

Jest to adaptacja głośnej sztuki brytyjskiego dramaturga Alana Bennetta, uhonorowana Oscarem za scenografię. Nagroda dla Helen Mirren na MFF w Cannes.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...