Ale kino+
alekino+
Film. SZALEŃSTWO MŁODOŚCI

SZALEŃSTWO MŁODOŚCI

That Thing You Do!
komedia, USA, 1996, 108 min.
reżyseria: Tom Hanks
obsada: Charlize Theron, Johnathon Schaech, Liv Tyler, Tom Everett Scott, Tom Hanks
Premiera w Ale kino+: 26.04.2008 r.
4.00
343
4 głosy | 427 miejsce w rankingu

Debiut reżyserski ikony amerykańskiego kina Toma Hanksa. "Szaleństwo młodości" to opowieść o wzlocie i upadku rockowej kapeli, która z małego miasteczka wyrusza na podbój muzycznej sceny lat 60.

Akcja toczy się w 1964 roku. Świat oszalał na punkcie The Beatles. Po obu stronach Atlantyku młodzi ludzie zbierają się w domach i garażach, aby zakładać zespoły na wzór kwartetu z Liverpoolu. Taki zespół powstaje także w Erie - małym miasteczku w Pensylwanii. Kiedy perkusista kapeli łamie rękę, do składu dołącza interesujący się jazzem Guy (Tom Everett Scott). To dzięki niemu zespół, pod nazwą The One-ders, uzyskuje bardziej rock'n'rollowe, przypominające Beatlesów brzmienie. Guy dołączył do kapeli w samą porę. Jej wokalista i lider Jimmy (Johnathon Schaech) napisał właśnie "That Thing You Do!" - piosenkę, która jest potencjalnym przebojem. The One-ders zwracają na siebie uwagę i zdobywają pierwszego managera. Wkrótce zmienią nazwę na The Wonders i wyruszą w lokalną trasę koncertową. Na drodze młodej kapeli pojawia się pan White (Tom Hanks), producent z wielkiej wytwórni płytowej. Dzięki niemu The Wonders stają się amerykańską sensacją - trafiają do Hollywood i telewizji, a kawałek "That Thing You Do!" pnie się na szczyty list przebojów. Problem w tym, że kapela z Pensylwanii jest tak naprawdę zespołem jednego przeboju, a cyniczny pan White zmierza wycisnąć młodych muzyków jak cytrynę i poszukać sobie nowych podopiecznych. Pomiędzy członkami The Wonders wybuchają konflikty; kapela błyskawicznie dostaje się na szczyt - i równie szybko z niego spada.

Pierwsza połowa lat 90. przyniosła rozkwit aktorskiego talentu TOMA HANKSA. Dzięki "Filadelfii" (1993) a szczególnie "Forrestowi Gumpowi" (1994) artysta stał się jedną z ikon amerykańskiej kinematografii. W przeszłości Hanksowi zdarzało się od czasu do czasu reżyserować odcinki seriali telewizyjnych, w których grał - aktor miał na koncie realizację epizodów z serii "Opowieści z krypty" i "Upadłe anioły". Po występie w superprodukcji "Apollo 13" Hanks napisał scenariusz filmu o karierze i upadku prowincjonalnej kapeli z czasów rockowego boomu lat 60. Swoją pracę pokazał reżyserowi i producentowi Jonathanowi Demme'owi. Filmowiec nie tylko pochwalił scenariusz, ale zachęcił Hanksa, aby sam go wyreżyserował. W ten sposób powstał film "Szaleństwo młodości".

Tom Hanks nie zawiódł jako reżyser. "Szaleństwo..." to bezpretensjonalne, ciepłe i lekko nostalgiczne kino, którego dodatkową atrakcją jest muzyka. Piosenkę "That Thing You Do!", wokół której koncentruje się fabuła filmu, napisał Adam Schlesinger. Kompozytor bezbłędnie odtworzył muzyczny klimat epoki i stworzył murowany przebój, co doceniła Amerykańska Akademia Filmowa nominując utwór do Oscara.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...