Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SZALONY Z MIŁOŚCI

SZALONY Z MIŁOŚCI

Fool for Love
dramat, USA, 1985, 102 min.
reżyseria: Robert Altman
obsada: Harry Dean Stanton, Kim Basinger, Randy Quaid, Sam Shepard
Premiera w Ale kino+: 6.02.2008 r.
3.25
343
13 głosy | 155 miejsce w rankingu

Dramat zakazanej miłości o wymiarze klasycznej tragedii rozgrywającej się wśród teksańskich pustkowi. Mistrz Robert Altman wziął na warsztat sztukę Sama Sheparda i powierzył mu główną rolę, ale film zapada w pamięć również dzięki rewelacyjnej roli Kim Basinger i fantastycznym zdjęciom Pierre'a Mignota.

Akcja toczy się w motelu położonym na zapomnianych przez Boga i ludzi rubieżach pustyni Mojave. Mało kto zagląda do tego opuszczonego miejsca, którego monotonia zabija powoli urodę pracującej tu pięknej May (Kim Basinger). Pewnego dnia w motelu pojawia się jednak Eddie (Sam Shepard) - współczesny kowboj, zawodowy jeździec rodeo. Mężczyzna jest przyrodnim bratem May, ale wizyta niewiele ma wspólnego ze zwykłym spotkaniem z siostrą. Rodzeństwo połączyła przed laty zakazana namiętność; dziś ich wzajemna nienawiść jest równie wielka jak miłość. May i Eddie czeka burzliwa noc rozdrapywania zabliźnionych ran; bezsilnym obserwatorem bolesnego spotkania jest Stary Człowiek (Harry Dean Stanton) - ojciec dwojga życiowych rozbitków.

Znakomity, niesłusznie zapomniany i trochę niedoceniony film, który wciąż robi ogromne wrażenie. Sam Shepard, wybitny dramaturg, laureat Pulitzera i wytrawny aktor, zaadaptował na scenariusz własną sztukę teatralną, zagrał też główną rolę. Tym razem jego skądinąd pierwszorzędne aktorstwo pozostaje w cieniu kreacji Kim Basinger, która wciela się w smakującą gorycz zmarnowanego życia piękność z Południa, postać żywcem wyjętą z fatalistycznego świata powieści Williama Faulknera.

W "Szalonym z miłości" Shepard nadał współczesnemu dramatowi zakazanej kazirodczej miłości wymiar bliski antycznej tragedii. Sceniczne pochodzenie tego materiału jest wyraźnie widoczne, ale film niewiele ma wspólnego ze statyczną formułą teatru telewizji. To zasługa ROBERTA ALTMANA, który wniósł do dramaturgii Sheparda czysto kinematograficzną wyobraźnię.

Dla tych, którzy postrzegają kino Altmana przez pryzmat jego późnych, błyskotliwych, pełnych ruchu, postaci i energii filmów takich jak "Pret-a-Porter", "Gracz" czy "Gosford Park", ten obraz może być zaskoczeniem. W swoich wielkich dziełach z lat 90. reżyser mistrzowsko kreował bohatera zbiorowego, portretując całe społeczności i grupy zawodowe w wielowątkowych, kunsztownych fabularnych kompozycjach. Tymczasem "Szalony z miłości" jest filmem kameralnym, wręcz klaustrofobicznym; nasza uwaga skoncentrowana jest bez reszty na parze bohaterów i ich psychologicznym dramacie. W tym filmie pada wiele słów, ale jeszcze ważniejsze jest to, co skrywa się w milczeniu. Trzecim bohaterem jest opowieści jest Teksas, jego bezkresne pejzaże i zakurzone, zagubione na poboczu świata odludzie, które stanowią sugestywną scenerię akcji, imponująco sfotografowaną przez operatora Pierre'a Mignota.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...