Ale kino+
Kino Mówi: Nadzieja
Film. Szamanka

Szamanka


thriller erotyczny, Polska, 1996, 110 min.
reżyseria: Andrzej Żuławski
obsada: Agnieszka Wagner, Bogusław Linda, Iwona Petry, Piotr Machalica
Premiera w Ale kino+: 1.10.2013 r.
5.00
343
90 głosy | 5 miejsce w rankingu
Szamanka

Michał (Bogusław Linda), zdolny antropolog ze znaczącymi osiągnięciami, szuka chętnego do wynajęcia jego mieszkania. Okazja sama pcha się w ręce - dosłownie i w przenośni. Poznana przypadkiem atrakcyjna "Włoszka" (Iwona Petry), studentka Akademii Górniczo-Hutniczej, szuka właśnie dla siebie lokum.

Michał, choć jest związany z Anną (Agnieszka Wagner), córką swojego profesora, korzysta z pierwszej okazji, aby przespać się z "Włoszką". Namiętny seks wydaje się jednorazową przygodą. Na wykopaliskach antropologicznych Michał dokonuje fascynującego odkrycia. Odkopuje świetnie zachowane szczątki szamana, który zmarł prawdopodobnie trzy tysiące lat temu. Ponowne spotkanie z "Włoszką" odrywa jednak jego uwagę od znaleziska. Michał zatraca się w namiętnym romansie, który coraz silniej przekracza wszelkie obyczajowe granice. Tymczasem asystent Michała, Juliusz (Paweł Deląg) wpada w poważne kłopoty. Próbuje sprzedać za wielkie pieniądze skradziony ładunek uranu, ale ściąga na siebie rosyjską mafię. Michał coraz silniej uzależnia się od cielesnego, biologicznego związku z "Włoszką" i coraz intensywniej próbuje poznać tajemnicę zmarłego szamana.

W "Szamance" skandalista ANDRZEJ ŻUŁAWSKI i prowokatorka Manuela Gretkowska opowiadają o seksualnym zatraceniu, które w najwyższej ekstazie zrównuje się ze śmiercią. Obraz to jeden z najszerzej dyskutowanych, najbardziej skandalizujących, ale również paradoksalnie najbardziej zlekceważonych polskich filmów. Najwięcej emocji wywołała jego śmiałość obyczajowa - Andrzeja Żuławskiego oskarżano o pornografię, sadystyczne operowanie przemocą, brak klasy i przekroczenie wszelkich zasad dobrego smaku. To, co reżyser chciał przekazać ekstatyczną, zrealizowaną według scenariusza Manueli Gretkowskiej "Szamanką" pozostało w cieniu oburzenia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że dopiero dziś, kiedy odwaga "Szamanki" już nie razi, film Żuławskiego może doczekać się analiz, na jakie niewątpliwie zasługuje. Stało się tak chociażby podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2008 roku, na którym "Szamanka" była jednym z ważniejszych punktów retrospektywy Żuławskiego.

Premiera "Szamanki" wywołała również szeroką dyskusję o sposobie, w jaki Żuławski traktuje swoje aktorki. Iwona Petry, amatorka, która wcieliła się w rolę Włoszki, wspominała pracę z Żuławskim jako najgorszy horror. Skarżyła się, że była poddawana psychicznemu szantażowi, poniżana na planie, odzierana z intymności. Kiedy film wszedł na ekrany, Petry zniknęła. Sam Żuławski komentował to tak: "To był jedyny w moim życiu zawodowym przypadek dziewczyny wziętej z ulicy. Przeczytała scenariusz, chciała grać. I zagrała, moim zdaniem bardzo dobrze, choć film został źle przyjęty. Jednak jako człowiek okazała się bardzo nielojalna. Nie chcę i nie lubię o tym mówić"


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#sas
krakow
24.09.2008 18:14
CYTUJ

super

#szoszon
wawa
11.12.2008 17:02
CYTUJ

klasyczny przykład sztuki wyprowadzonej za daleko, w rejonach gdzie miała pojawić się głębia, mistyka i bezpośrednia transmisja nastroju, siedzi gruby klaun i wyciska pryszcze śmiejąc się z siebie

siedziałem do 3 w nocy nie mogąc oderwać oczu od ekranu czekając na jakie poziomy idiotyzmu wzniesie się to dziwnie sklejone z obrazów i dźwięków coś


Igla

Autostopowicz
postów: 0
02.03.2009 23:40
CYTUJ

Zulawski to zoofil.Ukradl mi kota.Naprawde!!!!!!!!!!
A film to chore fantazje chorego starca.Szkoda chlopa ale już za pozno


Igla

Autostopowicz
postów: 0
03.03.2009 00:01
CYTUJ

Czy można glosowac na minus.
Czy to prawda ,że w nowym filmie Andrzeja bedzie grała
Agnieszka Frykowska 'Frytka"

#danuta12
Katowice
17.06.2009 17:37
CYTUJ

uwielbiam tego goscia szoszon co to siedział do 3 nad ranem. Nic do dodania


frąc

Swobodny Jeździec
postów: 343
16.07.2012 14:29
CYTUJ

Film, o którym było głośno podczas premiery, a także długo po niej. Do dzisiaj zresztą wywołuje wiele dyskusji. I dobrze, bo co to za obraz, o którym zapomina się zaraz po jego obejrzeniu. Oglądamy historię szaleńczej miłości młodej dziewczyny do starszego mężczyzny. Ich relacja jest niejasna i każdy może o niej powiedzieć zupełnie coś innego. Mamy tutaj kilka szokujących scen, jak chociażby ta z jedzeniem mózgu. Jedno jest pewne. "Szamankę" może zrozumieć tylko ktoś, kto wcześniej zetknął się z twórczością Żuławskiego. Osobiście widziałem wszystkie jego filmy i ten tytuł nie należy do jego najlepszych. Ale nie jest też tak, że jest on zupełnie nieudany. Sama fabuła rozwija się interesująco, a widz nie jest w stanie powiedzieć co się za chwilę stanie. Postaci są rozedrgane i często trudno wyjaśnić ich zachowanie. Na pewno niezwykłą kreację stworzyła Iwona Petry, która oddała klimat postaci i jej rozchwianie emocjonalne. Bardzo podobał mi się niejednoznaczny Bogusław Linda, który wydobył ze swojej postaci dokładnie tyle, ile powinien. "Szamanka" to jeden z tych tytułów, który koniecznie trzeba obejrzeć. Na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym. Emocje na najwyższym poziomie gwarantowane.post edytowany 1 raz, ostatnio 16.07.2012 14:30
#BK88
04.08.2012 01:16
CYTUJ

Nie wiedziałem, że Paulina Papierska jest aktorką, heh. Uderzające podobieństwo :-)

#hngfcfg
gftdygfh
25.08.2012 13:20
CYTUJ

doskonały film prosze o powtorkepost edytowany 1 raz, ostatnio 28.08.2012 10:15

Administrator
forum
28.08.2012 10:17
CYTUJ

Szamankę emitować będziemy jeszcze kilka razy, najbliższa emisja 1 września o 01.55, pozostałe seanse wyszczególnione są w naszym programie telewizyjnym. Zapraszamy.

#raptur
05.10.2012 17:03
CYTUJ

Będziecie emitować inne filmy Żuławskiego, np. te francuskie, Wierność, Moje noce..., Kobieta publiczna, etc.?


Administrator
forum
08.10.2012 13:48
CYTUJ

Na razie nie mamy w planach wspomnianych tytułów.

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.