Ale kino+
alekino+
Film. SZARŻA LEKKIEJ BRYGADY

SZARŻA LEKKIEJ BRYGADY

The Charge of the Light Brigade
dramat wojenny, Wlk. Brytania, 1968, 125 min.
reżyseria: Neil Hartley, Tony Richardson
obsada: Jill Bennett, John Gielgud, Trevor Howard
Premiera w Ale kino+: 10.10.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 73 miejsce w rankingu

Bitwa pod Bałakławą podczas Wojny Krymskiej przeszła do historii za sprawą szarży lekkiej brygady, ataku porównywalnego do polskiej szarży pod Samossierrą i zakończonego masakrą brytyjskich kawalerzystów. Tony Richardson, czołowy przedstawiciel brytyjskich młodych gniewnych, przedstawia historyczne wydarzenia w sposób jak najdalszy od heroicznej legendy, z całą pasują kontrkultury lat 60. demaskując absurd i zbrodniczość wojennej machiny.

Wojna Krymska zaczęła się w połowie XIX wieku od konfliktu między carską Rosją a imperium ottomańskim. Wkrótce do akcji wkroczyła Francja i Wielka Brytania stając po stronie Turków. W brytyjskiej pamięci historycznej jednym z najbardziej wyrazistych epizodów tej wojny była tzw. szarża lekkiej brygady - bohaterski, ale zakończony totalną klęską atak angielskich kawalerzystów na baterię rosyjskiej artylerii. Wydarzenie to zostało utrwalone między innymi w heroicznym poemacie sir Alfreda Tennysona. Reżyser Tony Richardson, filmowiec należący do tzw. Młodych Gniewnych brytyjskiego kina, przedstawia wydarzenia z perspektywy jak najdalszej od patriotycznej, heroicznej tradycji. Film demaskuje ciemne kulisy szarży: najpierw nacjonalistyczną histerię idącego na wojnę narodu, a potem niekompetencję i arogancję brytyjskich dowódców, zajmujących swoje stanowiska ze względu na arystokratyczne pochodzenie, nie szanujących życia żołnierzy i gardzących niżej urodzonymi podwładnymi. Symbolem tego establishmentu jest głównodowodzący operacją, lord Raglan (John Gielgud), weteran wojen napoleońskich, któremu wydaje się, że wciąż walczy pod Waterloo i ustawicznie zapomina, że tym razem Francuzi nie są wrogami Anglii, lecz jej sojusznikami. Nic też dziwnego, że do szarży dochodzi w wyniku serii błędnych rozkazów i fatalnych pomyłek dowództwa. Atak jest nie tyle aktem bohaterstwa, co bezsensownym wysłaniem ludzi na śmierć.

"Szarża lekkiej brygady" jest widowiskiem kostiumowym, ale w 1968 roku dzieło TONY'EGO RICHARDSONA miało wymowę jak najbardziej współczesną. Film jest dzieckiem swojego czasu: epoki demonstracji studenckich, kwestionowania autorytetów, rewolucyjnych i antywojennych nastrojów podsycanych sprzeciwem wobec amerykańskiej interwencji w Wietnamie. Richardson w kostiumie filmu historycznego nakręcił więc krytyczny film polityczny, z pasją i satyrycznym zacięciem atakując brytyjską tradycję imperialną. W tym dziele wspomogli Richardsona wyborowi aktorzy różnych pokoleń: John Gielgud, David Hemmings, Natasha Richardson, ówczesna żona reżysera Vanessa Redgrave, a także Richard Williams, który jest autorem zjadliwych, satyrycznych sekwencji animowanych przypominających anarchistyczne kreskówki znane z programów Monty Pythona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...