Ale kino+
alekino+
Film. Szczęściarz Antoni

Szczęściarz Antoni


komedia, Polska, 1960, 79 min.
reżyseria: Halina Bielińska, Włodzimierz Haupe
obsada: Czesław Wołłejko, Edyta Wojtczak, Jan Kobuszewski, Kazimierz Opaliński, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna
Premiera w Ale kino+: 28.02.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu
Szczęściarz Antoni
© www.filmpolski.pl

Antoni Grabczyk (Czesław Wołłejko), nieśmiały urzędnik warszawskiego USC, zawiera związek małżeński z Julią (Teresa Szmigielówna). Małżonkowie, obwołani tzw. parą jubileuszową, otrzymują w prezencie ślubnym klucz do domku jednorodzinnego na nowym osiedlu.

Pod wskazanym adresem okazuje się jednak, że domek istnieje tylko na planach architektonicznych, a na działce stoi barak budowlany i leżą drzwi, do których pasuje otrzymany klucz. Małżonkowie "wprowadzają" się do pakamery i Antoni postanawia własnoręcznie zniwelować znajdujący się na parceli pagórek. Po jego rozkopaniu "szczęśliwy lokator" znajduje pod zwałami ziemi czołg. Prasa nagłaśnia sprawę, Antoni zyskuje popularność. Prezes spółdzielni mieszkaniowej (Zdzisław Suwalski) nie chce jednak zabrać czołgu. Podobne stanowisko prezentuje też administracja państwowa, a prezydium rady narodowej przysyła strażnika (Roman Kłosowski). Zdesperowany Antoni postanawia pozbyć się czołgu za wszelką cenę.

"Szczęściarz Antoni" to długometrażowy debiut fabularny (reżyseria i scenariusz) HALINY BIELIŃSKIEJ i WŁODZIMIERZA HAUPEGO, małżeństwa znanego wcześniej z filmów animowanych "Zmiana warty", "Cyrk", "Albo rybka". Film w groteskowy sposób pokazuje trudności mieszkaniowe i funkcjonowanie szeroko reklamowanego systemu budownictwa spółdzielczego PRL. Purnonsensowy i realistyczno-satyryczny komizm "Szczęściarza Antoniego" jest wymierzony głównie w biurokrację. Do atutów filmu krytyka zaliczyła m.in. kilka ról drugoplanowych i epizodycznych. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim występ Kazimierza Opalińskiego (sąsiad Antoniego), Leona Niemczyka (mecenas Saturnin Potapowicz), Janusza Strachockiego (inżynier budujący domek Antoniego) oraz Romana Kłosowskiego jako strażnika. W filmie można też zobaczyć popularną spikerkę telewizyjną Edytę Wojtczak.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...