Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SZCZĘŚLIWY TRAF

SZCZĘŚLIWY TRAF

Le battement d'ailes du papillon
komediodramat, Francja, 2000, 96 min.
reżyseria: Laurent Firode
obsada: Audrey Tautou, Eric Savin, Faudel, Nathalie Besancon, Nathalie Besançon, Nathalie Besançon
Premiera w Ale kino+: 24.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 339 miejsce w rankingu

Film, który można potraktować jako wstęp do kultowej "Amelii" - Audrey Tautou wciela się w młodą Paryżankę, którą splot nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności wiedzie ku wielkiej miłości.

Irene (Audrey Tautou) oraz Younes (Faudel) nie znają się, ale łączą ich dwie rzeczy. Po pierwsze pewnego ranka oboje znajdują się w tym samym wagonie metra. Po drugie oboje urodzili 11 marca 1977 roku. Ta data jest ważna, ponieważ według horoskopu urodzone tego dnia osoby znajdą wielką miłość podczas najbliższej pełni księżyca. I tak się składa, że pełnia przypada właśnie w dniu, w którym bohaterowie wsiedli do tego samego pociągu. Do wieczora zdarzy się mnóstwo nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności - pozornie niezwiązane ze sobą zdarzenia i osoby doprowadzą przed północą do spotkania Irene i Younesa - dwojga młodych ludzi, których połączyło przeznaczenie.

Oryginalny tytuł filmu LAURENTA FIRODE przywołuje fenomen zwany "efektem motyla". Zgodnie z wyznawaną przez wielu naukowców teorią świat stanowi system naczyń połączonych, a najdrobniejsze zdarzenie może mieć nieprzewidywalne konsekwencje - na przykład ruch powietrza wywołany przez skrzydła motyla lecącego nad Pacyfikiem potrafi wywołać huragan nad Oceanem Atlantyckim. Reżyser Laurent Firode używa "teorii motyla" do zbudowania wdzięcznej komedii romantycznej. "Szczęśliwy traf" to kolekcja zabawnych postaci i błyskotliwych epizodów tworzących długi łańcuch przyczynowo-skutkowy, który prowadzi, oczywiście, do tyleż nieprawdopodobnego, co oczekiwanego happy endu. Obok koronkowego scenariusza największym autem filmu Firode'a jest Audrey Tautou. Aktorka, gra tu rolę podobną do niezapomnianej kreacji, którą stworzyła w swoim następnym filmie - wielkim światowym przeboju "Amelia". "Szczęśliwy traf" bywał później postrzegany jako swego rodzaju przygrywka to hitu Jean-Pierre Jeuneta; w Azji dystrybutorzy pragnący wykorzystać popularność Tautou rozpowszechniali nawet film Firode'a pod tytułem "Amelia 2".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...