Ale kino+
alekino+
Film. Szesnaście świeczek

Szesnaście świeczek

Sixteen Candles
komedia, USA, 1984, 93 min.
reżyseria: John Hughes
obsada: Anthony Michael Hall, John Cusack, Justin Henry, Molly Ringwald
Premiera w Ale kino+: 13.07.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 68 miejsce w rankingu
Szesnaście świeczek
1
2

Kultowa komedia, która uczyniła z szesnastoletniej Molly Ringwald gwiazdę kina młodzieżowego lat 80. Debiutujący za kamerą John Hughes zaproponował zabawną opowieść o perypetiach nastolatki, przeciwko której świat wydał się sprzysiąc i to w dniu jej urodzin. Na drugim planie widzowie zobaczą m.in. rodzeństwo Johna i Joan Cusacków.

Czy długo wyczekiwane przez Samanthę (Molly Ringwald) jej 16. urodziny mogą okazać się katastrofą? Tak, gdyż rodzice o nich zapominają, ona sama jest nieszczęśliwie zakochana w najprzystojniejszym chłopaku ze szkoły, a w niej z kolei podkochuje się dziwaczny "pierwszak" Ted (Anthony Michael Hall). Wkrótce okaże się, że dzień 16. urodzin może być jednym z najgorszych w życiu Samanthy.

W 1984 roku za kamerą zadebiutował JOHN HUGHES, znany już wówczas w branży scenarzysta cyklu komedii "W krzywym zwierciadle" z Chevy'ym Chase'em. W swoim pierwszym filmie postanowił się przyjrzeć zwariowanemu życiu nastolatków przez pryzmat nieudanych 16. urodzin Samanthy Baker. Młoda publika z miejsca pokochała film i jego głównych bohaterów, odnajdując w nim wszystkie problemy i zawirowania związane z okresem dojrzewania: nieszczęśliwą miłość, pierwsze przyjaźnie, upadki oraz wzloty. "Szesnaście świeczek" z miejsca uczyniły gwiazdę z 16-letniej wówczas Molly Ringewald, która zaledwie rok później pojawiła się w kolejnej komedii dla młodzieży w reżyserii Johna Hughesa - "Klub winowajców". W "Szesnastu świeczkach" widzowie zobaczą na drugim planie m.in. 18-letniego Johna Cusacka i jego siostrę Joan.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...