Ale kino+
alekino+
Film. SZKOŁA STEWARDES

SZKOŁA STEWARDES

View From The Top
komedia romantyczna, USA, 2003, 83 min.
reżyseria: Bruno Barretto
obsada: Christina Applegate, Gwyneth Paltrow
Premiera w Ale kino+: 23.07.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 115 miejsce w rankingu
SZKOŁA STEWARDES

Gwyneth Paltrow w roli dziewczyny, która opuszcza rodzinne miasteczko i jako stewardesa chce poznać smak wielkiego świata.

Donna Jensen (Gwyneth Paltrow) wierzy, że w prowincjonalnym miasteczku w Nevadzie urodziła się przypadkowo. Pewnego dnia postanawia nie czekać już dłużej na uśmiech losu, ale wziąć przyszłość w swoje ręce. Woli walki dodaje jej Sally Weston (Candice Bergen), najsłynniejsza stewardesa, która w telewizyjnym wywiadzie przekonuje, że każdy może spełnić swoje marzenia. Donna nabiera więc przekonania, że to właśnie skrzydła samolotu powiodą ją do życia, do którego tęskni. Po pierwszych powietrznych wpadkach Donna zaczyna wspinać się rezolutnie po szczeblach kariery, aż wreszcie w Royal Airlines poznaje samą Sally Weston. Ta dostrzega w młodej stewardesie niezaprzeczalny talent i widzi ją na pokładzie najbardziej prestiżowych samolotów pierwszej klasy linii Paryż - Nowy Jork. Donna więc lata, nabiera ogłady - w czym nieocenioną pomocą jest instruktor John Witney (Mike Myers) - poznaje wielki świat i zdobywa nowe znajomości. Ale kiedy w Boże Narodzenie ląduje samotnie w przystrojonym światełkami Paryżu, zdaje sobie sprawę, że po drodze coś - a raczej kogoś - poważnie zaniedbała.

Gwyneth Paltrow, Candice Bergen, Mike Myers, Kelly Preston, Christina Applegate i ?Rob Lowe - wszystkich tych aktorów zgromadził na jednym planie BRUNO BARRETO. Urodzony w 1955 roku Brazylijczyk zadebiutował sztandarowym dziś dla brazylijskiego kina obrazem "Dona Flor i jej dwóch mężów", który uzyskał nominacje do Złotego Globu i Bafty i utorował drogę do międzynarodowej kariery grającej tytułową rolę Sonii Bradze. Barreto, który od kilku lat romansuje z kinem amerykańskim, tak tłumaczył swoją słabość do komedii: "Uważam, że ludzie chodzą do kina, aby zapomnieć o rzeczywistości i wolą popatrzeć na świat przez różowe okulary, chciałem im tego dostarczyć". Gwyneth Paltrow zaś komplementowała reżysera: "Uważam, że Barreto jest naprawdę oddany kobietom. Rozumie ich podejście do życia. A nawet więcej: jest nim zafascynowany". Brazylijczyk, który lubi odkrywać nowe twarze znanych aktorów, obsadził Paltrow w roli ryzykownej: zamiast dystyngowanej kobiety z klasą w "Szkole stewardes" zagrała nieokrzesaną dziewczynę z prowincji. "Poznawanie Donny to był wielka, wciągająca przygoda" - mówiła potem zachwycona współpracą z Barretem Paltrow, która do roli Donny przyswoiła nawet południowo-zachodni akcent. W filmowe przyjaciółki Donny wcieliły się Kelly Preston i Christina Applegate, a nad wiarygodnością całej trójki czuwała stewardesa Kim Lane, która uczyła je zarówno szczegółów pokładowych procedur, jak i dbała o detale ubioru. Applegate to nietypowe doświadczenie komentowała później: "Gdy otrzymujesz taką rolę, zaczynasz sobie zdawać sprawę z całej masy niezwykłych i ważnych rzeczy, które podczas każdego twojego lotu musi robić stewardesa, a których normalnie niemal się nie zauważa".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...