Ale kino+
alekino+
Film. SZTUKA LATANIA

SZTUKA LATANIA

The Theory of Flight
komediodramat, Wlk. Brytania, 1998, 96 min.
reżyseria: Paul Greengrass
obsada: Gemma Jones, Helena Bonham Carter, Holly Aird, Kenneth Branagh
Premiera w Ale kino+: 14.04.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 44 miejsce w rankingu

Poruszająca opowieść o chorej na zanik mięśni kobiecie, która - mimo częściowego paraliżu - marzy o tym, żeby poznać przed śmiercią, czym jest seks.

Pasją Richarda (Kenneth Branagh) jest latanie, co nie do końca podoba się jego dziewczynie Julie (Holly Aird) - zwłaszcza gdy Richard podejmuje nieudaną próbę skoku na lotni z dachu budynku, w którym ona pracuje. Za nierozsądny wyczyn czeka go podwójna kara: Julie odchodzi, a on - za złamanie prawa - ma odpracować społecznie 120 godzin. Praca polega na opiekowaniu się 25-letnią, chorą na zanik mięśni Jane Hatchard (Helena Bonham Carter). Jane jeździ na wózku, ma zdeformowaną paraliżem twarz, a ze światem porozumiewa się za pomocą komputerowego syntezatora mowy. Mimo to potrafi siarczyście zakląć, penetruje internet w poszukiwaniu stron pornograficznych i marzy o jednym: przed śmiercią chce zakosztować smaku fizycznej miłości, a w dodatku liczy, to właśnie Richard jej w tym pomoże.

Kontrowersyjny obraz PAULA GREENGRASSA podzielił zarówno publiczność, jak i recenzentów. "Sztuce latania" zarzucano brak taktu w mówieniu o kalectwie czy banalizowanie, a wręcz ośmieszanie problemu potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych. Zwolennicy filmu chwalili natomiast Greengrassa za odwagę, z jaką w realistyczny, a nawet naturalistyczny sposób pokazał ciemne strony niepełnosprawności. Podobała się też umiejętność balansowania między dosłowną narracją a metaforycznym przesłaniem - dzięki temu udało się twórcy w subtelny sposób pokazać na ekranie seksualną inicjację Jane. Bezwzględnym atutem filmu jest oryginalna i zaskakująca kreacja jednej z najzdolniejszych brytyjskich aktorek Heleny Bonham Carter. Ta spadkobierczyni znanego rodu angielskich arystokratów w "Sztuce latania" zagrała zresztą u boku swego ówczesnego partnera, znakomitego brytyjskiego aktora i reżysera Kennetha Branagha, cenionego zwłaszcza za filmowe adaptacje sztuk Williama Szekspira ("Wiele hałasu o nic" 1993, "Hamlet" 1996).

Mimo podzielonych zdań krytyków "Sztuka latania", nagrodzona na festiwalu w Brukseli Kryształową Gwiazdą jako najlepszy film europejski, stała się przełomem w karierze Greengrassa, znanego do tej pory z niewielkich filmów telewizyjnych i produkcji serialu "World in Action". Już rok później reżyser otrzymał nagrodę BAFTA TV za swój kolejny obraz "Zabójstwo Stephena Lawrance'a". Największym natomiast jego dotychczasowym sukcesem okazał się obraz "Krwawa niedziela" (2002), który zdobył berlińskiego Złotego Lwa i nagrodę Jury Ekumenicznego oraz zwyciężył w plebiscycie publiczności na festiwalu w Sundance.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...