Ale kino+
alekino+
Film. SZYBCY I MARTWI

SZYBCY I MARTWI

The Quick and the Dead
western, USA, 1995, 104 min.
reżyseria: Sam Raimi
obsada: Gene Hackman, Leonardo DiCaprio, Russell Crowe, Sharon Stone
Premiera w Ale kino+: 24.11.2004 r.
1.00
343
1 głosy | 98 miejsce w rankingu

Akcja toczy się w miasteczku o jakże symbolicznej nazwie Redemption (Odkupienie). Miejscowością rządzi twardą ręką brutal i morderca nazwiskiem, nomen omen, Herod.

W Redemption odbywa się właśnie krwawy turniej rewolwerowców. Nikt nie ma wątpliwości kto go wygra - Herod (Gene Hackman w roli, która jest ironicznym nawiązaniem do postaci schwartzcharakteru granego przez tego aktora w westernie "Bez przebaczenia" Clinta Eastwooda).to najszybszy strzelec w okolicy. Chętnych jednak nie brakuje, ponieważ pula nagród w konkursie przekracza astronomiczną sumę 100 000 dolarów. Do zawodów zapisuje się tajemnicza nieznajoma, która właśnie przybyła do miasta. Kobieta zwana po prostu The Lady dotrzymuje mężczyznom pola zarówno w piciu whisky oraz walce na pięści, jak i w strzelaniu z rewolweru. W odróżnieniu od pozostałych rewolwerowców nieznajoma nie startuje jednak w konkursie dla pieniędzy. Przybyła do Redemption szukać zemsty na Herodzie. The Lady znajduje w tym dziele niespodziewanych sojuszników. Pierwszym jest pastor Cort (Russell Crowe) - były bandyta i druh Heroda, doskonały strzelec, który został duchownym i ślubował już nigdy nie przelewać krwi. Drugą życzliwą dla The Lady osobą w miasteczku jest Dzieciak (The Kid - Leonardo Di Caprio) - zbuntowany syn Heroda i zarazem zdolny, choć niedoświadczony rewolwerowiec.

"Szybcy i martwi" to dynamiczny, brawurowo zrealizowany pastisz filmów o Dzikim Zachodzie - zwłaszcza w wystylizowanej, komiksowej wersji gatunku zwanej spaghetti-westernem. Reżyser SAM RAIMI znany jest dziś przede wszystkim jako realizator dwóch części przygód Spider-Mana. Jednak już podczas kręcenia "Szybkich i martwych", na wiele lat przed sukcesem opowieści o przygodach człowieka-pająka, Raimi uważany był za doskonałego stylistę kina popularnego. Sławę przyniósł mu cykl kultowych, krwawych, utrzymanych w komiksowej konwencji horrorów "Evil Dead" oraz równie przebojowy thriller fantasy "Człowiek ciemności". Równie udana jest producencka kariera Raimiego - w tej dziedzinie filmowiec ma na koncie między innymi popularne seriale fantasty "Herkules" i "Xena - wojownicza księżniczka".

W "Szybkich i martwych" Raimi połączył siły z hollywoodzką gwiazdą Sharon Stone, która wystąpiła jako koproducent filmu. Raimi wniósł do przedsięwzięcia swój efektowny styl wizualny, zamiłowanie do pastiszu i komiksowych efektów. Stone dokonała kluczowych decyzji dotyczących obsady - uparła się, by jedną z najważniejszych ról zagrał niemal zupełnie nieznany wówczas w USA Australijczyk Russell Crowe, nalegała na udział młodego Leonardo DiCaprio i, przede wszystkim, sama wcieliła się w główną bohaterkę.

Bezpośrednią inspiracją "Szybkich i martwych" są legendarne spaghetti-westerny Sergia Leone. To od włoskiego mistrza Raimi zapożyczył pełne patosu sekwencje walk, ekspresyjne zbliżenia i najazdy kamery na napięte twarze bohaterów oraz długie statyczne ujęcia przerywane niespodziewanymi eksplozjami przemocy. W guście Sergia Leone jest także główna postać historii, Samotny, Tajemniczy Rewolwerowiec. U Leone taki typ bohatera grywał zwykle Clint Eastwood. W "Szybkich i martwych" Tajemniczy Przybysz jest kobietą, oczywiście odtwarzaną przez Sharon Stone. Raimi ani na chwilę nie pozwala nam zapomnieć, że świat, który oglądamy na ekranie to rzeczywistość umowna, komiksowa fantazja na temat Dzikiego Zachodu.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...