Ale kino+
KINO MÓWI
Film. TABLICE

TABLICE

Takhté siah/Blackboards
dramat, Iran/Włochy/Japonia, 2000, 82 min.
reżyseria: Samira Makhmalbaf
obsada: Bahman Ghobadi, Behnaz Jafari, Mohamad Karim Rahmati, Said Mohamadi
Premiera w Ale kino+: 8.05.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 269 miejsce w rankingu
1
2

Na pograniczu Kurdystanu i Iraku dwóch nauczycieli próbuje znaleźć uczniów. Najmłodsza nagrodzona w Cannes reżyserka Samira Makhmalbaf przykuwa uwagę widza bezgłośnym dramatem ludzi wyobcowanych z własnej kultury, duchowych uchodźców, tułających się po bezpańskiej, nieprzyjaznej ziemi.

Przez niegościnne tereny irańskiego Kurdystanu, w pobliżu granicy z Irakiem wędruje grupa nauczycieli-uchodźców poszukując uczniów. Mężczyźni do pleców mają przytroczone szkolne tablice, które - jeśli szczęście im dopisze - będą zalążkiem nowej klasy, a może nawet szkoły. W pewnym momencie dwóch z nich odłącza się od grupy. Said (Said Mohamadi) przyłącza się do grupy nomadów - irackich Kurdów, którzy uciekli przed Saddamem, a teraz wracają do domu. Jego tablice posłużą wkrótce za nosze dla umierającego starca, później będą ślubnym darem i łożem, na którym małżonkowie doświadczą pierwszego erotycznego zbliżenia. Drugi z nauczycieli, Reeboir (Bahman Ghobadi), po odłączeniu się od grupy, spotyka grupę młodocianych przemytników, którzy narażają życie przekraczając nielegalnie pilnie strzeżoną granicę. Reeboir będzie próbował namówić ich do nauki, która może zapewnić im prawdziwą, legalną pracę.

"Tablice" to drugi po paradokumentalnym "Jabłku" film SAMIRY MAKHMALBAF, córki jednego z najbardziej cenionych irańskich reżyserów, Mohsena Makhmalbafa, nagrodzonego w Wenecji za "Ciszę" (1998) oraz w Cannes za "Kandahar" (2001). Nagrodzonym m.in. w Monachium, Locarno i Valladolid "Jabłkiem" Samira Makhmalbaf dołączyła do coraz bardziej rozrastającego się grona irańskich reżyserek, które mimo cenzury, niesprzyjającej kobietom polityki i zacofanej irańskiej biurokracji od paru lat zachwycają świat skromnym, subtelnie emocjonalnym i inteligentnym kinem. "Nie wierzę, żeby w którymkolwiek innym kraju sytuacja filmowców była taka, jak w Iranie. Jesteśmy pod nieustanną presją. Walkę o realizację mojego poprzedniego filmu, 'Women's Prison', przypłaciłam chorobą, ale udało się. Teraz, choć mam 40 lat, czuję się jakbym miała 70" - mówiła podczas Berlinale w 2008 roku Manijeh Hekmat, jedna z najbardziej kontrowersyjnych i odważnych irańskich reżyserek.

"Tablice", w których jedną z głównych ról zagrał Bahman Ghobadi, kurdyjski reżyser znakomitych dramatów "Gdyby żółwie mogły latać" i "Czas pijanych koni", otrzymały prestiżową nagrodę jury w Cannes i udowodniły, że choć Samira inspiruje się kinem swojego ojca, ma jak najbardziej własny styl i pomysł na kreowanie historii. Co ciekawe reżyserka stała się trzy lata później bohaterką dokumentu "Joy of Madness", który zrealizowała jej 14-letnia zaledwie siostra, Hana Makhmalbaf. Dokument trafił na festiwal w Wenecji, gdzie nagrodzono go specjalnym wyróżnieniem Lina Mangiacapre Award. Hana jest dziś najmłodszą reżyserką na świecie, której filmy prezentowane są na światowych festiwalach, Samira Makhmalbaf z kolei - właśnie dzięki "Tablicom" - może poszczycić się tytułem najmłodszej reżyserki nagrodzonej w Cannes.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.