Ale kino+
alekino+
Film. TABLICZKA MARZENIA

TABLICZKA MARZENIA


dramat obyczajowy, Polska, 1968, 82 min.
reżyseria: Zbigniew Chmielewski
obsada: Aleksander Sewruk, Anna Seniuk, Janusz Bukowski, Zofia Truszkowska
Premiera w Ale kino+: 12.07.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu

Jeden z nielicznych w Polsce lat 60. filmów o problemach nastolatków, który wyszedł spod ręki Zbigniewa Chmielewskiego, późniejszego autora popularnych seriali telewizyjnych "Daleko od szosy" oraz "Blisko, coraz bliżej".

Pierwsza miłość piętnastoletniej Ludki (Julia Łuczkowska) okazuje się uczuciem typowym dla nastolatek. Bohaterkę fascynuje przystojny sąsiad (Jan Machulski) - zna go co prawda tylko z widzenia, ale konsekwentnie buduje w swojej głowie jego obraz: wyobraża sobie swój obiekt westchnień jako współczesne wcielenie idealnego rycerza, mężczyznę doskonałego, który z jednej strony otacza kobietę opieką i czułością, z drugiej zaś okazuje się pewny siebie, zdecydowany i nieobliczalny w adoracji swojej wybranki. Marzenia szybko zostają jednak zderzone z brutalną rzeczywistością. Brat Ludki, Stefan (Janusz Bukowski), który był dla dziewczyny autorytetem, postanawia rozwieść się ze swoją żoną, a gloryfikowany sąsiad okazuje się zwykłym cwaniakiem i specjalistą od podejrzanych interesów. Ludka zaczyna więc rozumieć, że nie tylko nie ma mężczyzn idealnych, ale też że miłość nie musi trwać wiecznie. Wpada we frustrację, nie może porozumieć się z dorosłymi, zaczyna mieć duże problemy w szkole, ale w ostatniej chwili ratują ją dwie osoby - prowadząca z nią długie rozmowy wychowawczyni oraz Marek (Andrzej Pstrąg), któremu Ludka wyraźnie się podoba.

Napisania scenariusza do "Tabliczki marzenia" podjęła się w oparciu o swoją powieść Halina Snopkiewicz, popularna wówczas autorka książek dla dziewcząt ("Słoneczniki", "Piękny statek", "Kołowrotek"). Skonstruowana ze zdarzeń współczesnych, wspomnień oraz marzeń bohaterki fabuła podkreśla proces dojrzewania nastoletniej Ludki - od młodzieńczej naiwności, poprzez gwałtowne rozczarowanie życiem - po akceptację rzeczywistości daleką od ideału. Zrealizowana w roku 1968 "Tabliczka marzenia" okazała się jednym z nielicznych w Polsce lat 60. filmów o problemach nastolatków, stanowiła też ważny etap na drodze debiutującego wówczas reżysera ZBIGNIEWA CHMIELEWSKIEGO. Dla absolwenta Wydziału Reżyserii PWSF był to debiut późny (miał wówczas 42 lata) - wcześniej przez lata Chmielewski asystował u boku Kazimierza Kutza (przy pięciu jego filmach) oraz Tadeusza Konwickiego (przy "Zaduszkach"). Nie fabuła jednak okazała się filmowym przeznaczeniem Chmielewskiego - szybko porzucił on realizację obrazów kinowych, by dać publiczności ulubione przez nich seriale telewizyjne: "Dyrektorzy", "Rodzina Kanderów" i - przede wszystkim - "Blisko, coraz bliżej" oraz "Daleko od szosy".




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...