Ale kino+
alekino+
Film. TAJEMNICA MORDERSTWA NA MANHATTANIE

TAJEMNICA MORDERSTWA NA MANHATTANIE

Manhattan Murder Mystery
komedia kryminalna, USA, 1993, 104 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Alan Alda, Diane Keaton, Jerry Adler, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 10.07.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 618 miejsce w rankingu

W "Tajemnicy morderstwa na Manhattanie" Woody Allen bierze na warsztat opowieść detektywistyczną. I trzeba przyznać, że bawi się przy tym wybornie. Mimo mrocznego tytułu, "Tajemnica" to rzecz lekkiego kalibru. Wątek kryminalny jest tylko pretekstem do zrealizowania brawurowej, błyskotliwej komedii: to Woody Allen w najlepszym wydaniu.

Ponieważ "Tajemnica..." to film Woody'ego Allena, akcja toczy się oczywiście na jego ukochanym Górnym Manhattanie. Larry (sam Allen) i Carol (Diane Keaton) są typowym woodyallenowskim małżeństwem - parą znerwicowanych, stale się sprzeczających, nowojorskich intelektualistów. Za sąsiadów mają uroczych staruszków, państwo House. Niestety pewnego dnia pani House umiera niespodziewanie na serce. Carol nie może uwierzyć, że starsza kobieta odeszła ze tego świata tak po prostu; podejrzewa pana House'a (Jerry Adler) o morderstwo. Larry uważa to za totalną bzdurę, jednak zagadka śmierci sąsiadki staje się obsesją Carol. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo i szpiegowanie pana House'a. Wciąga w swoją kryminalną awanturę zaprzyjaźnione małżeństwo (nominowana do Oscara Anjelica Huston i znany z serialu "M.A.S.H." Alan Alda), a w końcu także nieszczęsnego Larry'ego.

WOODY ALLEN realizował "Tajemnicę morderstwa na Manhattanie" w wyjątkowo ciężkim dla siebie okresie. Rozstawał się, i to w burzliwych okolicznościach, ze swoją żoną Mią Farrow. Rola Carol była początkowo napisana właśnie dla Farrow, w obliczu kłótni rozwodowych Allen powierzył jednak tę postać Diane Keaton, aktorce, z którą wielokrotnie i z powodzeniem współpracował w przeszłości, m.in. przy "Annie Hall". Duet Allen-Keaton znów wypadł na ekranie doskonale, i tchnął w film energię jakiej dawno w obrazach twórcy "Zeliga" nie było. Poprzedni projekt Allena, "Mężowie i żony", ostatni film, jaki nakręcił z udziałem Mii Farrow, był gorzkim, utrzymanym w bergmanowskim klimacie rozrachunkiem ze swoim rozpadającym się małżeństwem. Tymczasem w "Tajemnicy morderstwa na Manhattanie" nie ma śladu po osobistych problemach reżysera. Krytycy pisali, że Allen wrócił do swojej najlepszej formy z czasów "Manhattanu". Zrobił film beztroski, ironiczny, bardzo nowojorski i oczywiście ozdobił go swoim znakiem firmowym - błyskotliwymi, przezabawnymi dialogami, których, jak wiadomo, Woody Allen jest niezrównanym mistrzem.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...