Ale kino+
alekino+
Film. TAJEMNICA ZIARNA

TAJEMNICA ZIARNA

La Graine et le mulet
film obyczajowy, Francja, 2007, 151 min.
reżyseria: Abdel Kechiche
obsada: Abdelhamid Aktouche, Bouraouia Marzouk, Farida Benkhetache, Habib Boufares, Hafsia Herzi, Hatika Karaoui
Premiera w Ale kino+: 27.02.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu

Opowieść o rozbitej rodzinie emigrantów, którą scala wspólne marzenie o restauracji. Film zdobył cztery Cezary oraz FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, a przez krytyków Europejskiej Akademii Filmowej okrzyknięta została najlepszym filmem roku 2008. Wstęp do filmu poprowadzi w programie "Kino Mówi Extra" gość specjalny - XAWERY ŻUŁAWSKI, reżyser, scenarzysta i aktor; autor nagrodzonego w 2006 Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni filmu "Chaos" (najlepszy debiut reżyserski), reżyser filmu "Wojna polsko-ruska" będącego ekranizacją powieści Doroty Masłowskiej.

Zeszłoroczna ceremonia rozdania Cezarów bezapelacyjnie należała do ABDELA KECHICHEGO. Jego film "Tajemnica ziarna" z pięciu nominacji do Cezara zdobył cztery statuetki i to w najważniejszych kategoriach - za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oryginalny. Nagrodę przyznano również Hafsii Herzi, która zagrała córkę głównego bohatera. "Tajemnica ziarna" pokonała głównych faworytów pretendujących do tej nagrody - filmy "Niczego nie żałuję - Edith Piaf" i "Motyl i skafander".

"Tajemnica ziarna" to opowieść o Slimanim (Habib Boufares), arabskim imigrancie mieszkającym we Francji, który ma za sobą nieudane życie. Rozwód, rozpad rodziny, ciężka praca w porcie i przekroczona sześćdziesiątka nie nastrajają optymistycznie. Mimo ciągłych kłótni z byłą żoną i dość chłodnych stosunków z synami, Slimani usiłuje pozostać blisko rodziny. Marzy o lepszym życiu, a te marzenia nieoczekiwanie prowadzą go do wizji rodzinnego biznesu, który wszystkim poprawiłby sytuację materialną i scementował rodzinę. Okazuje się, że tajemnica tkwi w ... potrawie, której jednym ze składników jest kuskus. Wspólne spotkania przy jednym stole należą do tych nielicznych momentów, w których zbiera się rozbita familia. Slimani wpada więc na pomysł otwarcia rodzinnej restauracji, która nie tylko podreperuje budżet, ale przede wszystkim odrodzi poczucie wspólnoty. Swoją wizją powoli zaraża innych członków rodziny. Najlepiej rozumie go córka Rym (Hafsia Herzi). Wspiera go również kochanka Latifa (Hatika Karaoui) - właścicielka hotelu, w którym Slimani pomieszkuje. Stopniowo wizją Slimaniego zaczyna żyć również reszta rodziny - nie wyłączając eks-żony, Souady (Bouraouïa Marzouk).

"Tajemnica ziarna" to nie tylko najlepszy francuski film ubiegłego roku. Obraz docenili również krytycy Europejskiej Akademii Filmowej, wybierając go najlepszym filmem roku 2008. Prestiżową nagrodę Prix FIPRESCI reżyser odbierał 6 grudnia 2008 podczas ceremonii rozdania Europejskich Nagród Filmowych. W uzasadnieniu werdyktu jury chwaliło Kechichego za "realizowanie niezależnego i odmiennego kina" oraz za "bycie autorem w najczystszym i najprostszym znaczeniu tego słowa". Kechiche, francuski reżyser tunezyjskiego pochodzenia, swoim niezwykłym filmem już wcześniej podbił serca widzów i jurorów. Na festiwalu w Wenecji w 2007 obraz otrzymał aż pięć nagród - m.in. FIPRESCI, Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Aktorską Marcello Mastroianniego dla Hafsii Herzi. "Realistyczna historia niepostrzeżenie nabiera cech symbolicznej przypowieści. Europejczyk odnajdzie w niej chrześcijańskie tropy, które okazują się tropami głęboko islamskimi, a może po prostu ludzkimi" - prosto z Wenecji pisał o "Tajemnicy ziarna" Tadeusz Sobolewski.

Abdel Kechiche urodził się w Tunezji. Gdy miał sześć lat, jego rodzina przeniosła się do Francji. W kinie zadebiutował jako aktor, zagrał m.in. u André Téchinégo w "Niewinnych" (1987) czy w "Ten dzień powrócił" (2005) Jeffa Stanzlera. W 2000 Kechiche zaprezentował swój pierwszy film - "Wina Woltera" z Élodie Bouchez. W swojej twórczości reżyser łączy elementy kina popularnego i artystycznego: błyskotliwe dialogi, odrobinę neurotycznych bohaterów, egzotyczny klimat i świetnych aktorów-amatorów.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...