Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Tajemnica

Tajemnica

Mystery
thriller, Chiny, 2012, 98 min.
reżyseria: Ye Lou
obsada: Hao Qin, Lei Hao, Qi Xi
Premiera w Ale kino+: 1.08.2013 r.
4.75
343
19 głosy | 20 miejsce w rankingu
Tajemnica
1
2

Żona biznesmena przypadkowo dowiaduje się o romansie męża. To odkrycie będzie miało nieoczekiwane i krwawe konsekwencje.

Lu Jie (Lei Hao) i jej biegły w biznesach mąż Yongzhao (Hao Qin) to para atrakcyjnych, zamożnych 30-latków z uroczą córeczką. Ten idealny obraz rozpada się na kawałki w dniu, w którym Lu poznaje na placu zabaw inną młodą matkę Sang Qi (Qi Xi). Kobiety szybko się zaprzyjaźniają i Sang zwierza się Lu Jie ze swoich podejrzeń, dotyczących zdrady męża. Szybko okazuje się, że owym mężem jest nie kto inny, jak... Yongzhao, a Sang Qi nie jest jego jedyną kochanką. Ma on też romans z 20-latką Xiaomin (Chang Fangyan), która wkrótce ginie w wypadku samochodowym. Policjant prowadzący sprawę podejrzewa, że jej śmierć nie była przypadkowa i kryje w sobie tytułową tajemnicę.

Hasło "tajemnica" ma w tym filmie także drugie znaczenie. Jest nim wpisana w ludzką egzystencję niemożność poznania innych ludzi, nawet tych najbliższych - czego boleśnie doświadcza Lu Jie, przejmująco zagrana przez Lei Hao. I właśnie kreacje obu głównych aktorek, kreślących niejednoznaczny portret relacji dwóch kobiet, kochających tego samego mężczyznę, wynoszą ten film ponad zwykły melodramat z krwawym wątkiem kryminalnym w tle.

Film "Tajemnica", autorstwa LOU YE (ur. 1965 r.), należącego do najmłodszego pokolenia chińskich reżyserów - tzw. szóstej generacji, zdobył nagrody za najlepszy film, scenariusz i aktorski debiut (Qi Xi) podczas rozdania 7. Asian Film Awards. Był też filmem otwarcia canneńskiego konkursu Un Certain Regard. Mimo to w Chinach cenzura nakazała wycięcie brutalnej sceny, co spowodowało, że reżyser wycofał swoje nazwisko z "okaleczonej" wersji filmu.

Nie jest to pierwszy konflikt tego twórcy z chińskimi władzami. Reżyser od początku kariery zgłębiał w swoich filmach meandry ludzkiej seksualności i szokował rodaków upodobaniem do śmiałych erotycznych scen. Już jego debiutanccy "Weekendowi kochankowie" (1995) zostali ocenzurowani, a kolejny, doceniany na całym świecie film "Suzhou" został w Chinach zakazany. Pokazany w 2006 roku w Cannes "Letni pałac", łączący wątki studenckiego romansu z wydarzeniami na placu Tiananmen, stał się przyczyną 5-letniego zakazu kręcenia filmów. "Tego typu zakazy, w każdym kraju, mogą zniszczyć scenarzystę, każdego artystę - mówił wówczas Lou Ye - Nie wolno tak robić. To błąd. Martwię się o przyszłość, ale nie mogę przestać pracować. Będę próbował nadal robić filmy". Dlatego też następny obraz "Noce wiosennego upojenia", ukazujące zakazane w Chinach gejowskie wątki, reżyser kręcił we Francji i Hongkongu. Film został nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes. Dopiero obrazem "Tajemnica" Lou Ye wrócił z ekipą do Chin.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Azja - Tajemnica (materiał wideo 11:52 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Azja

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...