Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Tajemnice Los Angeles

Tajemnice Los Angeles

L.A. Confidential
film kryminalny, USA, 1997, 132 min.
reżyseria: Curtis Hanson
obsada: Danny DeVito, Guy Pearce, James Cromwell, Kevin Spacey, Kim Basinger, Russell Crowe
Premiera w Ale kino+: 26.10.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 142 miejsce w rankingu
Tajemnice Los Angeles

Film, który odświeżył na nowo formułę kina noir, zdaniem krytyków najlepszy obraz tego gatunku od czasu "Chinatown" Romana Polańskiego.

Akcja toczy się w 1953 roku. W Los Angeles zostaje aresztowany największy mafijny boss Mickey Cohen. W kryminalnym podziemiu wybuchają walki o schedę po szefie. W ramach przestępczych porachunków dochodzi do masakry w jednej z nocnych kafejek. Ofiarą gangsterów pada sześć osób, wśród nich niedawno zwolniony ze służby policjant zaplątany w kryminalne interesy. Śledztwo w sprawie prowadzi trzech detektywów. Pierwszy z nich to Jack Vincennes (Kevin Spacey), policjant-gwiazdor, którego główną ambicją jest błyszczeć w mediach. Oficer Vincennes ściśle współpracuje z redaktorem kryminalnego brukowca Sidem Hudgensem (Danny de Vito); dziennikarz otrzymuje regularnie informacje o głośnych akcjach i aresztowaniach, a w zamian za to zdjęcie policjanta często gości na pierwszej stronie pisma. Vincennes jest także konsultantem telewizyjnego serialu kryminalnego i wkłada w to zajęcie o wiele więcej serca niż w pracę w policji. Drugim ze stróżów prawa przydzielonych do sprawy masakry w kawiarni jest Bud White (Russell Crowe), nieokrzesany, skory do używania przemocy detektyw, który bez większych problemów podporządkowuje się luźnym zasadom moralnym panującym w Wydziale Kryminalnym. White zgadza się z większością kolegów, że przyjmowanie drobnych łapówek, nadużywanie władzy oraz fizyczna presja wywierana na podejrzanych to nieuniknione sposoby działania każdego policjanta, który chce być naprawdę skuteczny. Innego zdania jest trzeci z detektywów, porucznik Exley (Guy Pearce). Syn słynnego policjanta stara się sprostać legendzie ojca. Jest gruntownie wykształcony i bardzo ambitny; marzy mu się wielka kariera. Zamierza osiągnąć swoje cele postępując ściśle według przepisów; potrafi być przy tym cyniczny i wyrachowany. Każdy z trzech policjantów ma więc zupełnie inne motywacje i inne sposoby pracy; tym razem nie przepadający za sobą nawzajem detektywi będą jednak musieli współpracować. Tropy śledztwa prowadzą do Lynn Bracken (Kim Basinger), luksusowej prostytutki z Hollywood. Dziewczyna pracuje w należącej do wpływowego milionera ekskluzywnej agencji towarzyskiej. Należące do niej kobiety poddawane są operacjom plastycznym, dzięki którym mają upodobnić się do słynnych gwiazd filmowych (Lynn wystylizowana jest na popularną w latach 50. starletkę Veronikę Lake). To tylko wstęp do wielkiej afery, w którą zamieszana jest mafia, przemysł pornograficzny, skorumpowani policjanci i bardzo wpływowi mieszkańcy Los Angeles.

W latach 90. wiele filmów reklamowano poprzez odniesienia do kina noir. Większość z nich z tym gatunkiem w rzeczywistości nie miała wiele wspólnego. "Tajemnice Los Angeles" są wyjątkiem. I nie chodzi tylko o to, że akcja ekranizacji popularnej powieści Jamesa Ellroy'a rozgrywa się w pierwszej połowie lat 50., czyli w czasach, w których wciąż powstawały klasyczne "czarne filmy". Reżyser CURTIS HANSON (późniejszy twórca "Ósmej mili") nie próbuje stylizować swojego obrazu na stare kino. Przeciwnie, użyty w "Tajemnicach Los Angeles" język filmowy pozostaje na wskroś nowoczesny; Hanson pozostaje wierny tradycji na poziomie ducha, a nie stylu. Reżyser wprowadza nas w klasyczną scenerię kina noir; to miejska dżungla, kraina skorumpowanych policjantów, obyczajowych skandali, bezkarnych gangsterów, goniących za sensacją paparazzich oraz upadłych kobiet. Nad tym zepsutym, ale barwnym światem unosi się atmosfera cynizmu, pod którym kryją się prawdziwe uczucia i wielkie namiętności; w dialogach brzmi chandlerowska nuta. Wielkim atutem "Tajemnic Los Angeles" są wiarygodne, niejednoznaczne, wyraziście zarysowane postaci. Tercet aktorów grający trzech zaangażowanych w śledztwo policjantów pokazał w filmie Hansona dużą klasę; Kevin Spacey potwierdza tu swój znakomity warsztat; dla dwóch młodych artystów z Australii, Guy'a Pearce'a oraz Russella Crowe "Tajemnice Los Angeles" stały się trampoliną kariery. Obowiązkowa w każdym szanującym się filmie noir rola femme fatale przypadła Kim Basinger. Aktorka wywiązała się z zadania bezbłędnie; jej występ został nagrodzony Oscarem. "Tajemnice Los Angeles" zostały obsypane deszczem nagród. Wśród laurów znalazło się 9 nominacji do Oscara i dwie statuetki; oprócz Basinger Nagrodę Akademii otrzymali Curtis Hanson i Brian Helgeland za mistrzowską adaptację prozy Ellroy'a.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...