Ale kino+
alekino+
Film. Talerz i łyżka

Talerz i łyżka

The Dish & the Spoon
komediodramat, USA, 2011, 90 min.
reżyseria: Alison Bagnall
obsada: Eleonore Hendricks, Greta Gerwig, Olly Alexander
Premiera w Ale kino+: 15.10.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 101 miejsce w rankingu
Talerz i łyżka
1
2

Komediodramat prezentowany na American Film Festival we Wrocławiu w 2011 roku. Koncert gry aktorskiej Grety Gerwig i kwintesencja wrażliwości amerykańskiego kina niezależnego.

Film rozpoczyna się w momencie, gdy bohaterka filmu, Rose (Greta Gerwig), odkrywa zdradę męża. Zdruzgotana, pałająca żądzą zemsty na kochankach, wsiada za kierownicę i wyrusza przed siebie. W podróży poznaje młodego chłopaka (Olly Alexander), który, podobnie jak ona, został odtrącony. Odtąd stają się dla siebie jedynym towarzystwem.

W roli głównej można zobaczyć Gretę Gerwig, która wyrasta na nową muzę niezależnych filmowców. Niespełna 30-letnia aktorka zgrabnie manewruje między kinem komercyjnym i artystycznym. Początki swojej kariery związała z niezależnymi amerykańskim reżyserami. Współpracowała m.in. z Joe Swanbergiem przy filmie "Noce i weekendy", a jej wkład w projekt był znaczny, albowiem współtworzyła scenariusz i reżyserowała. W 2011 roku Gerwig zadebiutowała w wysokobudżetowym kinie w komedii "Sex Story". Następnie przyszły role w komediach "Arthur" oraz u Woody'ego Allena w "Zakochanych w Rzymie". Jednak nie da się ukryć, że to kino artystyczne w pełni potrafi wydobyć jej wrażliwość i zdolność do budowania ciekawych postaci uwięzionych między światem dziewcząt a kobiecością. Widać to niezwykle wyraźnie w komediodramacie "Frances Ha" (2012), piętnującym hipsterską niedojrzałość i brak chęci porzucenia marzeń. Za kamerą stanął Noah Baumbach, jeden z najlepszych amerykańskich artystów, który rozstał się ze swoją dotychczasową partnerką Jennifer Jason Leigh i z Gerwig uczynił nową muzę. Po raz pierwszy aktorka zagrała u niego w dramacie "Greenberg" (2010). Teraz pracują wspólnie nad dokumentem i nową fabułą.
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.