Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Tam, gdzie rosną poziomki

Tam, gdzie rosną poziomki

Smultronstället
dramat, Szwecja, 1957, 88 min.
reżyseria: Ingmar Bergman
obsada: Bibi Andersson, Ingrid Thulin, Max von Sydow, Victor Sjöström
Premiera w Ale kino+: 24.09.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 79 miejsce w rankingu
Tam, gdzie rosną poziomki

"Tam, gdzie rosną poziomki" przez wielu krytyków uznawane jest za szczytowe osiągnięcie w twórczości Ingmara Bergmana. W poruszającej roli głównej występuje Victor Sjöström, aktor, reżyser i legenda skandynawskiego kina niemego. Film nagrodzono m.in. berlińskim Złotym Niedźwiedziem.

Mizantrop i mędrzec, profesor Isak Borg (Victor Sjöström) żyje samotnie, za jedyną towarzyszkę mając wierną gospodynię, Agdę. Gdy w dniu, w którym ma odebrać doktorat honoris causa, budzi go niepokojący sen, profesor postanawia, zamiast samolotem, udać się do Lund samochodem. W podróż wybierze się z nim synowa, Marianne (Ingrid Thulin). Po drodze zatrzymają się w domu, który Borg często odwiedzał w dzieciństwie, a poziomkową polanę niespodziewanie wypełnią postacie z przeszłości. Z marzeń na jawie Borga wybudzi młodziutka Sara (Bibi Andersson)...

Aleksander Kwiatkowski, autor książki "Film skandynawski" pisał: "Podróż profesora Borga ze Sztokholmu do Lund [...] trwa tylko jeden dzień. Ale ten dzień [...] kryje w sobie zagadkę losu i zagadkę istoty, która u kresu życiowej drogi może spojrzeć na siebie z nowej perspektywy". Podróż starego człowieka przez Szwecję staje się w arcydziele Bergmana jednocześnie podróżą w przeszłość i w głąb własnej duszy. A jawa, sny i nostalgiczne wizje z przeszłości funkcjonują na równych prawach.

Niezwykle wymagającą rolę profesora Borga, Bergman zaproponował Victorowi Sjöströmowi, z którym pracował na planie "Ku szczęściu" z 1950 roku. "Tam, gdzie rosną poziomki" nie było zatem pierwszym spotkaniem prekursora szwedzkiej sztuki filmowej, autora onirycznego "Furmana śmierci", z młodszym twórcą, znanym z upodobania do metafizyki. Słabego zdrowia, prawie 80-letni Sjöström, po wysłuchaniu propozycji Bergmana i zapoznaniu się ze scenariuszem postawił tylko jeden warunek; codziennie po południu będzie mógł wrócić do domu i napić się whisky. Młodszy reżyser nie mógł odmówić prośbie mentora. Krytycy zauważali później, że misterna i wielopoziomowa narracja zastosowana w "Tam, gdzie rosną poziomki" jest nawiązaniem, formą hołdu właśnie dla "Furmana śmierci", perełki z wytwórni Svensk Filmindustri. Poruszająca rola, w "Tam, gdzie rosną poziomki", za którą otrzymał nominację do BAFTA, okazała się być ostatnim występem, zmarłego w 1960 r., Sjöströma. Film Bergmana nagrodzono Złotym Globem oraz Złotym Niedźwiedziem, a także nominowano do Oscara.

Godną partnerką Sjöströma jest dwudziestoletnia i obdarzona rzadkim magnetyzmem Bibi Andersson, jedna ze stałych współpracownic Bergmana. Aktorka wystąpiła w jego filmach aż 13 razy, w tym w mistrzowskiej "Personie". W drobnej roli pojawia się tu także inny ulubieniec Bergmana, Max von Sydow ("Siódma pieczęć", "Goście Wieczerzy Pańskiej").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.