Ale kino+
KINO MÓWI
Film. TAMTA STRONA CISZY

TAMTA STRONA CISZY

Jenseits der Stille
dramat, Niemcy, 1996, 107 min.
reżyseria: Caroline Link
obsada: Doris Schade, Emmanuelle Laborit, Howie Seago, Sibylle Canonica, Sylvie Testud, Tatjana Trieb
Premiera w Ale kino+: 18.08.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 51 miejsce w rankingu

Nominowany do Oscara, pełnometrażowy debiut znakomitej, współczesnej reżyserki niemieckiej Caroline Link, późniejszej autorki głośnego "Nigdzie w Afryce".

Ośmioletnia Lara (Tatjana Trieb) dorasta w prowincjonalnym niemieckim miasteczku. Jej rodzice, ojciec Martin (Howie Seago) i matka Kai (Emmanuelle Laborit), są głuchoniemi. Córka pełni więc rolę tłumacza między nimi a resztą świata, co czasem zręcznie wykorzystuje - przekazuje na przykład rodzicom tylko niektóre uwagi nauczycielki na temat swoich słabych wyników w nauce. Choć Lara ma więcej obowiązków niż przeciętna ośmiolatka, wydaje się szczęśliwa i spełniona. Ma też bardzo silną, wyjątkową więź z ojcem. Kiedy dostaje w prezencie świątecznym klarnet od swojej ekscentrycznej ciotki, berlińskiej jazzmanki Clarissy (Sibylle Canonica), zaczyna jednak tęsknić za innym życiem. Dzięki instrumentowi poznaje fascynujący świat muzyki, niedostępny dla jej rodziców. Ojciec dziewczynki Martin, skonfliktowany ze swoją siostrą Clarissą, traktuje nową pasję Lary z nieufnością - boi się, że muzyka odbierze mu córkę. Jego obawy w pewnym sensie spełniają się - 18-letnia Lara (Sylvie Testud), wbrew woli ojca, wyjeżdża na studia muzyczne do Berlina.

CAROLINE LINK, niemiecka reżyserka i scenarzystka, pomysł na swój pełnometrażowy debiut zaczerpnęła z jednej z nowojorskich gazet, gdzie przed laty przeczytała artykuł kobiety wspominającej swoje dzieciństwo z głuchoniemymi rodzicami. By jak najpełniej oddać realia życia w takiej właśnie rodzinie, reżyserka zaangażowała do głównych ról głuchoniemych aktorów: Amerykanina Howie'ego Seago i Francuzkę Emmanuelle Laborit. Seago, najbardziej znany w USA niepełnosprawny aktor teatralny (zagrał też m.in. epizod w serialu "Star Trek: Następne pokolenie"), dzięki roli w "Tamtej stronie ciszy" zadebiutował na wielkim ekranie. Z kolei Laborit, która wystąpiła m.in. w międzynarodowym projekcie "11.09.01", za rolę Kai nominowana była do Niemieckiej Nagrody Filmowej. W postać dorosłej Lary wcieliła się natomiast jedna z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia, Francuzka Sylvie Testud, która nagrodzona została za występ w "Tamtej stronie ciszy" Niemiecką Nagrodą Filmową. Testud zdobyła później m.in. aktorską nagrodę w Karlowych Warach oraz Cezara (obie nagrody za główną rolę w filmie "Bojaźń i drżenie" w reżyserii Alaina Corneau, 2003), a także wyreżyserowała krótkometrażowy film "Je veux descendre"(1998) z pamiętną z "Wyśnionego życia aniołów" Élodie Bouchez w roli głównej.

"Tamta strona ciszy", nominowana do Oscara w kategorii filmu obcojęzycznego, to jednak przede wszystkim sukces reżyserki, Caroline Link, która za swój kinowy debiut otrzymała m.in. nagrody na festiwalach w Vancouver, Tokio, Chicago i Bawarii, a także Niemiecką Nagrodę Filmową i wyróżnienie Guild of German Art House Cinemas. Pięć lat później Link zachwyciła publiczność i krytyków poruszającym, opartym na bestsellerowej autobiografii Stefanie Zwieg dramatem "Nigdzie w Afryce". Film o żydowskiej rodzinie, która w Kenii ukrywa się przed hitlerowskim pogromem, zdobył m.in. Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego, a także specjalną nagrodę jury oraz wyróżnienie krytyków FIPRESCI w Karlowych Warach i otworzył reżyserce drzwi do międzynarodowej kariery.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.