Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Tamten świat samobójców

Tamten świat samobójców

Wristcutters: A Love Story
dramat, USA, 2006, 88 min.
reżyseria: Doran Dukic
obsada: John Hawkes, Leslie Bibb, Patrick Fugit, Shannyn Sossamon, Shea Wigham, Tom Waits
Premiera w Ale kino+: 19.06.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 80 miejsce w rankingu
Tamten świat samobójców

Nakręcona w Stanach czarna komedia chorwackiego reżysera według powieści izraelskiego pisarza. Chłopak o imieniu Zia, pod wpływem miłosnego zawodu, podcina sobie żyły i trafia do świata, w którym bytują po śmierci samobójcy.

W krainie samobójców nikt nie potrafi się uśmiechać, panuje nastrój smutku, ale poza tym wszystko jest jak za życia. Zia (Patrick Fugit) znajduje pracę w pizzerii Kamikaze i tam poznaje rosyjskiego muzyka rockowego Eugene'a (Shea Wigham), którego cała rodzina popełniła samobójstwo. Kiedy Zia dowiaduje się, że jego eksdziewczyna też odebrała sobie życie, rusza razem z nowym kumplem na jej poszukiwanie. Po drodze zabierają piękną autostopowiczkę Mikal (Shannyn Sossamon), która twierdzi, że w krainie samobójców znalazła się przez pomyłkę oraz spotykają inne zagubione dusze i dziwaczne persony, m.in. anioła Knellera (granego przez Toma Waitsa).

"Tamten świat samobójców" to zaskakująco lekki film jak na opowieść o ludziach, którzy targnęli się na swoje życie. Utrzymany jest w absurdalnej, nieco surrealistycznej poetyce, charakterystycznej dla prozy izraelskiego pisarza o polskich korzeniach i wykładowcy szkoły filmowej w Tel Avivie- Etgara Kereta. Trójka postaci podróżuje samochodem po zaświatach, co zamienia historię w swoisty pośmiertny film drogi. Największym oryginałem jest tu niewątpliwie Eugene, rockman, który zabił się wylewając piwo na swoją gitarę elektryczną i doznając porażenia prądem. Jego postać, wygląd i charakterystyczny akcent wzorowane są na osobie nowojorskiego muzyka o ukraińskich korzeniach - Eugene'a Hutza, lidera punk-folkowej grupy Gogol Bordello. To jego energetyczna muzyka towarzyszy bohaterom w ich peregrynacjach.

Reżyserem i zarazem scenarzystą tej nietypowej komedii jest pochodzący z Chorwacji GORAN DUKIĆ. Urodzony w Zagrzebiu Dukić zaczynał - już jako nastolatek - od filmów krótkometrażowych. Po przeprowadzce do Kalifornii nakręcił m.in. nagradzany krótki film "How I Saved the World", występował też w filmach jako aktor. "Tamten świat samobójców" to jego pełnometrażowy debiut, o który walczył kilka lat. Etgar Keret, mający na koncie scenariusze do filmu "Meduzy", oraz do komiksów i programów telewizyjnych, zgodził się sprzedać Dukicowi prawa do sfilmowania swojej powieści dopiero po przeczytaniu gotowej wersji jego scenariusza. "Tamten świat samobójców" zdobył wiele nagród na mniejszych festiwalach, a także otrzymał m.in. nominacje do nagrody głównej na Sundance Festival i do Independent Spirit Award.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.