Ale kino+
KINO MÓWI
Film. TANI DETEKTYW

TANI DETEKTYW

The Cheap Detective
komedia kryminalna, USA, 1978, 88 min.
reżyseria: Robert Moore
obsada: Ann-Margret, Eileen Brennan, Peter Falk, Sid Caesar
Premiera w Ale kino+: 17.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 14 miejsce w rankingu

Parodia klasycznych filmów z Humphreyem Bogartem, którego w brawurowy sposób pastiszuje telewizyjny porucznik Columbo, Peter Falk.

"Tani detektyw" powstał pod koniec lat 70. ale zapowiadał już cały nurt szalonych parodii filmowych, który miał pojawić się w następnej dekadzie. To specyficzny podgatunek komedii, którego klasykami są takie pozycje jak "Czy leci z nami pilot?", "Hot Shots" i "Naga broń". W tego rodzaju produkcjach fabuła odgrywa rolę drugorzędną - akcja jest tak naprawdę zbiorem skeczy, kolekcją cytatów ze słynnych filmów, oczywiście pokazanych w krzywym zwierciadle. Autor "Taniego detektywa" ROBERT MOORE wziął na parodystyczny warsztat kino noir, a dokładniej mówiąc trzy klasyczne filmy z udziałem największego gwiazdora tego gatunku Humphreya Bogarta: "Wielki sen", "Sokoła maltańskiego" oraz nieśmiertelną "Casablankę".

"Tani detektyw" naszpikowany jest cytatami ze wszystkich trzech bogartowskich klasyków. Reżyser Robert Moore pastiszuje także samą konwencję czarnego kryminału, z jego wystudiowanym cynizmem, stylowym pesymizmem, twardzielami o złotych sercach i pozbawionymi skrupułów kobietami fatalnymi. Akcja toczy się w San Francisco w roku 1939, ale wykreowana w "Tanim detektywie" rzeczywistość ma znacznie więcej wspólnego z fikcyjnym światem kina noir niż z jakimkolwiek realnym miejscem i czasem. Spotkamy tu obowiązkowych w czarnym kryminale mafiosów, skorumpowanych policjantów i rekiny półświatka, ale także francuskich szpiegów oraz nazistów (to ukłon w stronę "Casablanki"). W filmie występuje już nie pojedyncza femme fatale, lecz cała ich kompania - w dodatku jedna z "kobiet fatalnych" pojawia się w kilkunastu różnych przebraniach. Głównym bohaterem jest oczywiście prywatny detektyw, doświadczony i zblazowany weteran swego fachu, gentleman nazwiskiem Lou Peckinpaugh. To postać wzorowana na rolach Humphreya Bogarta. Odtwarza ją Peter Falk, aktor, który w świadomości milionów widzów na całym świecie utożsamiany jest z postacią porucznika Columbo, bohatera popularnego serialu kryminalnego. W "Tanim detektywie" Falk brawurowo pastiszuje aktorską manierę Bogarta, składając ikonie kina noir ironiczny, ale jednocześnie pełen szacunku hołd.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.