Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. TANIEC ULOTNYCH MARZEŃ

TANIEC ULOTNYCH MARZEŃ

Dancing at Lughnasa
dramat obyczajowy, Irlandia/Wlk. Brytania/USA, 1998, 91 min.
reżyseria: Pat O'Connor
obsada: Catherine McCormack, Kathy Burke, Meryl Streep, Michael Gambon
Premiera w Ale kino+: 20.07.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 548 miejsce w rankingu

Bohaterem i zarazem narratorem "Tańca ulotnych marzeń" jest Michael, ośmioletni chłopiec z małej irlandzkiej wioski.

Akcja toczy się latem 1936 roku. Michael jest nieślubnym dzieckiem dziewczyny imieniem Catherine (Catherine McCormack); matka wychowuje chłopca z pomocą czterech starszych sióstr. Każda z ciotek bohatera to wyjątkowa i oryginalna indywidualność. Głową tej zdominowanej przez kobiety rodziny jest surowa i nieco kostyczna Kate (Maryl Streep). Tego lata codzienną rutynę pięciu kobiet zburzy jednak przybycie dwóch mężczyzn. Pierwszym jest wuj Michaela, ksiądz Jack (Michael Gambon), który po długich latach spędzonych na misji w Afryce powrócił wypalony i pełen religijnych wątpliwości. Drugim przybyszem jest Garry (Rhys Ifans), uroczy awanturnik, kochanek Catherine i ojciec Michaela. Okazuje się jednak, że tata pojawił się wiosce tylko przejazdem - wybiera się bowiem właśnie do Hiszpanii walczyć z generałem Franco.

"Taniec ulotnych marzeń" to ekranizacja wielokrotnie nagradzanej i na wpół autobiograficznej sztuki Briana Friela. Ambitnego i niełatwego zadania przeniesienia dramatu na ekran podjął się irlandzki reżyser PAT O'CONNOR, któremu udało się zebrać na planie imponującą, międzynarodową obsadę. Gwiazdą filmu jest oczywiście jak zwykle znakomita, mówiąca z nienagannym irlandzkim akcentem Meryl Streep. Amerykance partnerują między innymi znana z "Braveheart - waleczne serce" Catherine McCormack oraz Rhys Ifans, którego brawurowy występ oglądaliśmy niedawno w filmie "Human Nature". Obok wytrawnego aktorstwa do największych atutów filmu należą zdjęcia Kennetha MacMillana. Nastrojowa, metaforyczna, słodko-gorzka opowieść Pata O'Connora zdobyła uznanie krytyków i otarła się o laury w Wenecji - jury festiwalu nominowało film do Złotego Lwa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...