Ale kino+
alekino+
Film. TATO

TATO

Dad
komediodramat, USA, 1989, 112 min.
reżyseria: Gary David Goldberg
obsada: Ethan Hawke, Jack Lemmon, Kevin Spacey, Ted Danson
Premiera w Ale kino+: 30.07.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 42 miejsce w rankingu

Rodzinna opowieść o odzyskanej synowsko-ojcowskiej miłości, która może zdziałać cuda - nawet jeśli wierzyć w nie nikt nie miał odwagi.

Tytułowy Tato (Jack Lemmon) jest zniedołężniałym, kompletnie niesamodzielnym starcem przyzwyczajonym do tego, aby traktować go jak dziecko. Z ogromną wprawą robi to jego żona (Olympia Dukakis), która nie tylko przygotowuje mu jedzenie i szykuje ubrania, ale nawet wyciska pastę do zębów na szczoteczkę. Kiedy więc pewnego dnia, podczas rytualnych zakupów w supermarkecie żona dostaje ataku serca, pozostawiony sam sobie Tato jest kompletnie bezradny. Z pomocą przychodzi mu syn John (Ted Danson) - kreatywny biznesmen, którego życie kręci się wokół interesów, na czym najbardziej cierpi jego dorastający syn, Billy (Ethan Hawke). John staje się teraz ojcem swojego ojca. Po kolei uczy go wszystkiego - od samodzielnego mycia rąk do... gry w bingo. Staruszek odzyskuje radość życia, ale przede wszystkim - syna, z którym nie miał wcześniej żadnego kontaktu. John natomiast odkrywa w sobie uczucia, o których zapomniał - przywiązanie, troskę i ojcowską miłość do Billy'ego. Kiedy wszystko układa się jak najlepiej, przychodzi kolejna tragedia - lekarze diagnozują u Taty nowotwór złośliwy. Mężczyzna, który właśnie uwierzył, że wszystko jeszcze przed nim, znów otrzymuje wyrok śmierci.

Wzruszająca opowieść o dwóch pokoleniach ojców i synów jest adaptacją słynnej powieści Williama Whartona pod tym samym tytułem. I podobnie jak książka próbuje udowodnić, że nigdy nie jest za późno. Potrzeba tylko wiary, odwagi i wytrwałości. I nawet jeśli można przedłużyć życie o jeden dzień, trzeba o ten dzień zawalczyć. Chociażby po to, żeby złożyć wizytę sąsiadom, których nigdy wcześniej nie odwiedziliśmy.

Film GARY DAVIDA GOLDBERGA stał się jedną z najpopularniejszych filmowych ekranizacji prozy Whartona, krytycy zaś szczególnie docenili tytułową rolę Jacka Lemmona (otrzymał za nią nominację do Złotego Globu) oraz młodziutkiego wówczas Ethana Hawka, który był już co prawda po roli w "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów", ale rozpoczynał dopiero międzynarodową karierę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...