Ale kino+
alekino+
Film. Tatsumi

Tatsumi


animacja, Singapur, 2011, 96 min.
reżyseria: Eric Khoo

Premiera w Ale kino+: 20.12.2012 r.
5.00
343
25 głosy | 31 miejsce w rankingu
Tatsumi

Animowana biografia kultowego japońskiego rysownika mangi - Yoshihiro Tatsumiego. Obrazy z życia japońskiego artysty przeplatają się z pięcioma historiami z jego dorobku, po raz pierwszy przeniesionymi na duży ekran.

Yoshihiro Tatsumi to kultowy japoński rysownik mangi, który wielkimi zgłoskami zapisał się w historii światowego komiksu. W powojennej Japonii dominowała manga o błahej tematyce, skierowana przede wszystkim do młodego czytelnika. W 1957 roku Tatsumi stworzył jej nowy gatunek, który sam nazwał gekiga ("dramatyczne obrazy") - przeznaczony dla dorosłych, podejmujący kwestie trudne bądź uznawane za tabu. Jego realistyczne i niepokojące prace, koncentrujące się na ciemnych stronach ludzkiej natury, zrewolucjonizowały japońską mangę i miały ogromny wpływ na rozwój sztuki komiksu na świecie.

Autorem i pomysłodawcą nietypowej, animowanej biografii Tatsumiego, której światowa premiera miała miejsce na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, jest ERIC KHOO - wielokrotnie nagradzany, najbardziej rozpoznawalny singapurski reżyser i producent. W swoim filmie pokazuje blaski i cienie drogi do sławy japońskiego rysownika, wykorzystuje też klasyczne historie Tatsumiego z lat 70. Khoo sięga po komiksy gekiga z tego okresu, poruszające kwestie seksu, doświadczeń wojennych, alienacji, czy prostytucji, by pokazać jak bardzo szokującą, kontrowersyjną i ryzykowną tematykę wprowadził do "dziecięcego" komiksu Yoshihiro Tatsumi.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: KOMIKS - TATSUMI (materiał wideo 11:04 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Komiks

SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...