Ale kino+
alekino+
Film. TERMINATOR 2: DZIEŃ SĄDU

TERMINATOR 2: DZIEŃ SĄDU

Terminator 2: Judgment Day
science fiction, USA, 1991, 137 min.
reżyseria: James Cameron
obsada: Arnold Schwarzenegger, Edward Furlong, Linda Hamilton, Robert Patrick
Premiera w Ale kino+: 3.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 85 miejsce w rankingu
TERMINATOR 2: DZIEŃ SĄDU

Nagrodzona 4 Oscarami druga część futurystycznej sagi Jamesa Camerona o "elektronicznym mordercy", cyborgu Terminatorze, w niezapomnianej interpretacji Arnolda Schwarzeneggera. "Terminator" z 1984 był oszałamiającym sukcesem, ale "Terminator 2", wielki hit początku lat 90., przelicytował oryginał.

W niedalekiej przyszłości świat opanują maszyny. Obdarzony sztuczną inteligencją super-komputer Skynet wywoła wojnę atomową, w której zginie większa część ludzkości. Ci, którzy przeżyją, będą walczyć z dyktaturą maszyn w ruchu oporu pod wodzą Johna Connora. W roku 2029 Skynet konstruuje wehikuł czasu i wysyła w przeszłość (do roku 1984), cyborga T-800, tzw. Terminatora (Arnold Schwarzenegger) - zabójczą maszynę, której zadaniem jest likwidacja matki Johna Connora. Jeżeli misja się powiedzie, przywódca ruchu oporu po prostu nigdy się nie narodzi. Jak jednak pamiętamy z filmu "Terminator", cyborg został pokonany. Tymczasem Skynet nie zaprzestaje prób zmienienia przyszłości i wysyła w przeszłość kolejnego emisariusza - nowy i doskonalszy model elektronicznego mordercy, Terminatora model T-1000 (Robert Patrick). Tym razem maszyna pojawia się w latach 90. Jej zadaniem jest zamordowanie Johna Connora, obecnie 12-letniego chłopca. Na szczęście ruch oporu nie próżnuje. W roku 2029 partyzantom udaje się schwytać cyborga model T-800, przeprogramować go i wysłać w przeszłość, z misją ochrony młodego Connora. W ten sposób współczesna Kalifornia staje się areną pojedynku między dwoma udającymi ludzi cyborgami z przyszłości. Stawką w tej walce jest nie tylko życie chłopca, który ma stać się nadzieją ludzkości, ale także zniszczenie prototypu mikroprocesora, który wkrótce posłuży do skonstruowania złowieszczego komputera Skynet.

W filmie z 1984 roku tytułowy Terminator walczył po stronie cybernetycznego zła, ale mimo to stał się ulubieńcem publiczności i ikoną popkultury lat 80. Wielka w tym zasługa Arnolda Schwarzeneggera, który, na przekór złośliwym komentarzom o jego zdolnościach aktorskich, stworzył niezwykle sugestywną kreację. Nic też dziwnego, że w kontynuacji "Terminatora" JAMES CAMERON ("Titanic", "Awatar"), postanowił dokonać karkołomnej i udanej operacji przekształcenia czarnego charakteru na bohatera pozytywnego. Tym razem Terminator broni więc ludzkości przed innym, doskonalszym i silniejszym cyborgiem. Reszta to precyzyjny scenariusz, mnóstwo akcji i efekty specjalne, które w 1991 roku dosłownie zapierały dech w piersiach, a i dziś są imponujące. Sequele przebojowych filmów często przynoszą rozczarowanie, ale "Terminator 2" przeczy tej regule. To film pod każdym względem przyćmiewający świetny przecież oryginał - bezbłędnie zrealizowane wielkie widowisko s-f z trzymającą do końca w napięciu fabułą, mnóstwem interesujących paradoksów związanych z podróżami w czasie i cyborgiem, który otrzymał wyrazistą osobowość.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...