Ale kino+
alekino+
Film. TESS

TESS


dramat, Francja/Wlk. Brytania, 1979, 164 min. 16
reżyseria: Roman Polański
obsada: John Collin, Leigh Lawson, Nastassja Kinski, Peter Firth
Premiera w Ale kino+: 18.11.2019 r.
5.00
343
10 głosy | 377 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
20:10
poniedziałek18 listopada
TESS

"Tess" była dla wielu miłośników twórczości Romana Polańskiego zaskoczeniem. Po klaustrofobicznym, obsesyjnym "Lokatorze" polski reżyser sięgnął po powieść Thomasa Hardy'ego i zrealizował kostiumowy dramat osadzony w realiach XIX wiecznej, angielskiej prowincji.

"Tess" to stylowa, zaprawiona goryczą opowieść o utracie niewinności. Tytułowa bohaterka to naiwna, młodziutka angielska wieśniaczka. Jej ojciec, skromny farmer, dowiaduje się pewnego dnia, że najprawdopodobniej jest potomkiem starego, arystokratycznego rodu d'Urberville. Rolnik wysyła swoją córkę Tess (Nastassja Kinski) na spotkanie z przedstawicielami tej szacownej familii, by zbadała sprawę i ewentualnie potwierdziła wiadomość o szlacheckim pochodzeniu. W ten sposób dziewczyna poznaje Aleca d'Urberville (Leigh Lawson), młodego arystokratę, który wydaje się oczarowany śliczną "kuzynką" ze wsi. Młodzieniec bez większych trudności uwodzi Tess, a następnie równie łatwo porzuca dziewczynę, kiedy ta zachodzi w ciążę. Na domiar złego okazuje się, że Alec i jego rodzina w rzeczywistości nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi d'Urberville'ami - arystokratyczne nazwisko nabyli całkiem niedawno w celach prestiżowych. Tess wraca do rodzinnej wioski. Czeka tam na nią Angel Clare (Peter Firth), dobry i czuły mężczyzna, który kochał ją od zawsze. Tess wychodzi za niego za maż, Angelowi jednak, mimo całej jego miłości, trudno zaakceptować haniebną przygodę dziewczyny, a zwłaszcza fakt, że ojcem jej dziecka jest Alec d'Urberville.

"Tess" była pierwszym filmem, który ROMAN POLAŃSKI nakręcił po ucieczce ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec lat 70. przyszłość kariery reżysera wydawała się bardzo niepewna. W 1977, w osiem lat po śmierci żony Sharon Tate, bestialsko zamordowanej przez bandę psychopatycznego Charlesa Mansona, Polański stanął przed sądem oskarżony o stosunek seksualny z trzynastoletnią dziewczynką. Reżyser nie czekał do końca procesu - wyjechał do Francji. Polański miał francuskie obywatelstwo, więc nie groziła mu ekstradycja do Stanów Zjednoczonych, powrót do Hollywood nie wchodził już jednak w rachubę - gdyby Polański pojawił się w Ameryce zostałby natychmiast aresztowany. W rezultacie podczas premiery "Tess" media i dziennikarze interesowali się bardziej prywatnymi sprawami reżysera niż samym filmem. Atmosfera stała się jeszcze bardziej gorąca kiedy wyszedł na jaw romans filmowca z odtwórczynią roli tytułowej - zaledwie 18-letnią wówczas Nastassją Kinski. Kiedy emocje opadły, krytycy dostrzegli, że Polański po raz kolejny nakręcił obraz wybitny. Film odniósł spektakularny sukces szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego oraz trzy Oscary (za zdjęcia, kostiumy i scenografię), a także kilka nominacji, w tym dla Polańskiego za reżyserię i za najlepszą produkcję. W głosowaniu krytyków z Los Angeles i Hollywood Polak został reżyserem roku. Wyróżnienia posypały się także w Europie - "Tess" otrzymała nagrodę BAFTA za zdjęcia, oraz francuskiego Cezara dla najlepszego filmu. Cezar przypadł w udziale także Nastassji Kinski, która dostała wyróżnienie za najlepszy debiut - to właśnie od "Tess" zaczęła się wielka, międzynarodowa kariera aktorki.


ALE KINO+ POLECA

03.20
SOBOTA16 listopada
Nie wracaj do mnie w snach
Nie wracaj do mnie w snach

Schyłek XIX wieku. Geodeta Alvan i jego żona, Emma, spędzają czas w głuszy, na łonie…

08.15
NIEDZIELA17 listopada
Ostatnia gwiazda kina
Ostatnia gwiazda kina

Vic Edwards, dawniej znany aktor, otrzymuje wyróżnienie za całokształt twórczości od jury…

14.05
NIEDZIELA17 listopada
Wymiana księżniczek
Wymiana księżniczek

W 1721 r. regent Francji składa hiszpańskiemu królowi propozycję zaaranżowania dwóch…SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...