Ale kino+
KINO MÓWI
Film. TEZA

TEZA


film obyczajowy, Etiopia/Niemcy, 2008, 140 min.
reżyseria: Haile Gerima
obsada: Aaron Arefe, Abiye Tedia, Abvetedla, Takelech Beyene
Premiera w Ale kino+: 24.09.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 631 miejsce w rankingu
TEZA
1
2

Najważniejszy afrykański reżyser, którego wielbicielem jest sam Martin Scorsese, zabiera głos w sprawie demokracji. Nominowana do Złotego Lwa "Teza" to opowieść o losach kraju, w którego historii kryją się najważniejsze mechanizmy współczesnej historii. Obraz wyświetlany był na zeszłorocznej edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Anberber (Aaron Arece) urodził się w Etiopii rządzonej jeszcze przez cesarza Haile Selassie - ulubieńca Anglików, człowieka roku według magazynu "Time", władcę uznanego przez jamajskich rastafarian za boga. Wyjazd Anberbera do Niemiec na studia medyczne zbiega się z zamachem stanu, który pozbawia tronu Selassie - choć ten zdążył już doprowadzić kraj do ekonomicznej ruiny. Anberber, który jest zwolennikiem rewolucji i, po skończonych studiach wraca do Etiopii pełen entuzjazmu. Na miejscu zastaje jednak komunistyczny terror, który chce wykorzystać intelektualistów do własnych politycznych celów, a nie do ratowania społeczeństwa. Socjalistyczne ideały Anberbera konfrontują się z pozbawioną ludzkiej twarzy władzą, która - aby umocnić swoją pozycję - skazuje na śmierć półtora miliona ludzi.

HAILE GERIMA, autor "Tezy", filmu obsypanego nagrodami na 65. MFF w Wenecji (m.in. Nagroda Specjalna Jury, nagroda za najlepszy scenariusz), to kultowa postać afrykańskiego kina, jeden z ulubionych reżyserów Martina Scorsese. Ojciec Gerimy był znanym w Etiopii dramaturgiem - przemierzał kraj, wystawiając ludowe dramaty i misteria. Tak jak jego filmowy bohater, Gerima wyjechał z Etiopii na studia - ale nie medyczne do Niemiec, a teatralne do Chicago, które kontynuował w Los Angeles. Filmy Gerimy przyjmowane były z zainteresowaniem, ale jednocześnie automatycznie wciskane w ramy nurtu blaxploitation, a później kina etnicznego. To zaklęte koło udało się wreszcie Gerimie przerwać filmem "Sankofa" (1993). To opowieść o afrykańskiej modelce, która zwiedzając port, cofa się w czasie, aby przeżyć koszmar swoich przodków-niewolników. Zrealizowana za milion dolarów "Sankofa" długo nie mogła znaleźć dystrybutora, dlatego Gerima postanowił sam pokazać swój film publiczności. Jeździł od miasta do miasta organizując projekcje, na których zarobił łącznie... 3 miliony dolarów. To sprawiło, że amerykański przemysł filmowy nie mógł już dłużej ignorować czarnoskórego twórcy. Kiedy Gerima, wówczas już profesor wydziału filmowego Howard University w Waszyngtonie, trafił do Alei Sław Czarnego Kina, zdecydował się powrócić do Etiopii. Włączył się tam w budowę demokracji, opartej jednocześnie na wielowiekowej tradycji kraju. "Teza" jest symbolem tego wyboru - i najbardziej docenionym na świecie filmem Gerimy: obok weneckich nagród obraz otrzymał Grand Prix na najważniejszym ogólnoafrykańskim festiwalu w Ouagadougou a także trofea w Dubaju, Rotterdamie i Salonikach.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.