Ale kino+
KINO MÓWI
Film. The Doors - historia nieopowiedziana

The Doors - historia nieopowiedziana

When You're Strange: A Film About The Doors
film dokumentalny, USA, 2009, 86 min.
reżyseria: Tom DiCillo
obsada: Jim Morrison, John Densmore, Ray Manzarek, Robby Krieger
Premiera w Ale kino+: 3.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 118 miejsce w rankingu
The Doors - historia nieopowiedziana

Dokumentalna kronika 5 lat istnienia grupy The Doors, podczas których powstało ich 6 epokowych albumów. Utkany z unikalnych materiałów archiwalnych portret charyzmatycznego wokalisty zespołu, Jima Morrisona, z pozostałymi muzykami kwartetu w tle.

Z rozbitego samochodu na poboczu autostrady wydostaje się długowłosy mężczyzna w skórzanych spodniach, przypominający Jima Morrisona. Zatrzymuje przypadkowy pojazd, by chwilę później usłyszeć w radiu informację o nagłej śmierci lidera The Doors w paryskim mieszkaniu. Tak zaczyna się dokument niezależnego amerykańskiego filmowca TOMA DICILLO ("Johhnny Suede", "Filmowy zawrót Głowy"), w całości złożony z materiałów filmowych z epoki, komentowanych głosem Johnny'ego Deppa. Oglądamy kolejne etapy rozwoju muzycznego fenomenu The Doors, od powstania zespołu, pierwszych koncertów i nagrań, przez okres oszałamiającej popularności, niesławny występ w Miami zakończony aresztowaniem Morrisona za obrazę moralności, aż po tragiczną śmierć wokalisty w wieku 27 lat, zniszczonego przez alkohol i narkotyki. W tle przewijają się niespokojne lata 60. w Ameryce wstrząsanej społecznymi niepokojami, rasistowskimi incydentami i gwałtownie wzbierającą rewoltą dzieci-kwiatów. Film pulsuje rockową energią największych - i wciąż żywych - przebojów "Doorsów": "Light My Fire", "The End", czy "When You're Strange", który dał tytuł oryginalnej wersji filmu.

Reżyserowi udało się dotrzeć do niepokazywanych dotąd nagrań filmowych. Prywatne zdjęcia zespołu i dokumentacje sesji nagraniowych w studiu połączył z telewizyjnymi występami The Doors i relacjami z ich koncertów. Nawet otwierający i przewijający się przez cały dokument oniryczny materiał filmowy, nakręcony w pustynnych krajobrazach Ameryki, pochodzi z eksperymentalnego filmu Paula Ferrary "HWY: An American Pastoral", który nakręcił z Morrisonem w 1969 roku.

Bohaterów opowieści widzowie poznają jako pełnych wiary w przyszłość dwudziestokilkulatków. Ray Manzarek, Robbie Krieger i John Densmore to wówczas już doskonale wykształceni, świadomi muzycy, których talent objawi się jednak w pełni dopiero, gdy dołączy do nich genialny "naturszczyk": piszący poezję, zafascynowany Wiliamem Blake'em kumpel Manzarka - Jim Morrison. Dokument Toma DiCillo daje wyjątkową okazję obserwowania go "z bliska", zaglądając mu nieomal w twarz. Najpierw młodzieńczo piękną, potem - w ciągu zaledwie kilku lat - zniszczoną, opuchniętą, naznaczoną cierpieniem. Ten natchniony, zamknięty w sobie poeta stawał się na scenie rockowym szamanem, hipnotyzującym tłumy głosem, zwierzęcym magnetyzmem i kompletną nieprzewidywalnością. Jednak to, co uczyniło go gwiazdą, zniszczyło go jako człowieka. Spowodowało, że ostatecznie dołączył do słynnego "klubu 27", umierając w tym samym wieku, co inni rockowi straceńcy - Janis Joplin, czy Jimmy Hendrix.

Film "The Doors - Historia nieopowiedziana" powstał w ramach dokumentalnego cyklu "American Masters" i był nominowany do Głównej Nagrody Jury na festiwalu Sundance.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.