Ale kino+
alekino+
Film. The Doors

The Doors


dramat, USA, 1991, 135 min.
reżyseria: Oliver Stone
obsada: Kathleen Quinlan, Meg Ryan, Michael Wincott, Val Kilmer
Premiera w Ale kino+: 3.07.2013 r.
5.00
343
15 głosy | 41 miejsce w rankingu
The Doors

Oliver Stone jest filmowcem zafascynowanym mitami współczesnej amerykańskiej kultury i historii. W dorobku reżysera znalazło się kilka filmów biograficznych poświęconych postaciom, które odcisnęły niezatarte piętno na amerykańskiej świadomości. Wßród nich - znakomity portret legendy rocka Jima Morrisona - "The Doors".

Wśród bohaterów Stone'a znaleźli się w latach 90. prezydenci Kennedy i Nixon, wcześniej jednak reżyser nakręcił opowieść o błyskotliwej karierze i równie szybkim upadku Jima Morrisona - poety, wokalisty, charyzmatycznego lidera zespołu The Doors, jednej z najważniejszych grup w historii muzyki rockowej.

Stone wpadł na pomysł zrobienia filmu o The Doors jeszcze za życia Jima Morrisona. Młody filmowiec zdążył przedstawić nawet szkic scenariusza samemu Morrisonowi, tuż przed śmiercią muzyka w 1971 roku. Na realizację projekt poczekać miał jednak aż dwie dekady - nakręcenie filmu umożliwił dopiero sukces "Salwadoru" i "Plutonu", arcydzieł Stone'a z lat 80.

Kluczowym problemem w realizacji filmu o The Doors było oczywiście odpowiednie obsadzenie głównej roli. Stone brał pod uwagę między innymi Johna Travoltę i Iana Astbury'ego, lidera grupy rockowej The Cult. Wątpliwości rozwiały się jednak, kiedy reżyser otrzymał taśmę demo od Vala Kilmera. Przebrany za Morrisona aktor wykonywał na niej utwory The Doors- dla Stone'a było oczywiste, że jest idealnym kandydatem.

Jim Morrison okazał się życiową kreacją Kilmera. Przez rok aktor praktycznie nie wychodził z roli; zarówno na planie filmowym jak i w życiu prywatnym ubierał się, mówił i zachowywał jak legendarny muzyk. Co więcej, podczas kręcenia zdjęć sam wykonywał utwory Morrisona - członkowie The Doors przyznawali, że często nie byli wstanie odróżnić wokalu Kilmera od głosu swojego nieżyjącego kolegi. Niektórzy krytycy pisali, że w tym wypadku można już mówić nie tyle o aktorstwie, co o opętaniu.

Akcja filmu Stone obejmuje ostatni okres w krótkim życiu Morrisona - od założenia The Doors do śmierci muzyka, który w wieku 27 lat zmarł na atak serca. To opowieść o wspaniałej, błyskawicznej karierze młodego kalifornijskiego poety, który w ciągu kilku lat stał się idolem tłumów i jednym z symboli epoki dzieci-kwiatów. To także opowieść o autodestrukcji, rozłożonym na kilka lat samobójstwie Morrisona popełnionym za pomocą alkoholu, narkotyków i szalonego stylu życia. Stone chętnie demitologizuje w swoich filmach amerykańskie legendy - podobnie postąpił i tym razem. Reżyser przedstawił Morrisona jako natchnionego artystę, ale zarazem człowieka zafascynowanego śmiercią, niszczącego swoich najbliższych, zapatrzonego w siebie, wiecznie odurzonego alkoholem i narkotykami egocentryka. Paradoksalnie, ten czarny, chwilami wręcz przygnębiający obraz przyczynił się tylko do utrwalenia legendy lidera The Doors, który nigdy nie budował swojej popularności na image'u grzecznego chłopca ani wzorowego obywatela.

Film został entuzjastycznie przyjęty nie tylko przez miliony fanów Morrisona - barwnie odmalowane tło Ameryki czasów hipisowskiej rewolucji, robiąca ogromne wrażenie rola Vala Kilmera, oraz nie milknące ani na chwilę wciąż doskonale brzmiące utwory The Doors sprawiły, że dzieło OLIVER'A STONE uchodzi dziś za jeden z najbardziej udanych filmów o muzyce rockowej jakie kiedykolwiek nakręcono.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: MUZYKA - THE DOORS (materiał wideo 15:19 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Muzyka

SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...