Ale kino+
alekino+
Film. Tlen

Tlen

Kislorod
dramat/musical, Rosja, 2009, 75 min.
reżyseria: Iwan Wyrypajew
obsada: Aleksey Filimonow, Karolina Gruszka, Varvara Voetskova
Premiera w Ale kino+: 30.01.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu
Tlen

Iwan Wyrypajew to wielkie już obecnie nazwisko współczesnego rosyjskiego dramatu scenicznego i kina. Artysta nietuzinkowy, reprezentujący pokolenie rosyjskich trzydziestoparolatków rozdartych między wychowaniem w komunizmie a dorosłością, osadzoną w wyjątkowo nieludzkiej odmianie kapitalizmu.

"Tlen" to drugi po "Euforii" film w dorobku IWANA WYRYPAJEWA, który wyrasta z jego doświadczeń scenicznych. Obraz jest rodzajem twórczej adaptacji sztuki reżysera o tym samym tytule. Trudna do opowiedzenia fabuła opiera się na kilkakrotnie powtarzanej historii miłości bohatera (Saszy) do pięknej, rudowłosej dziewczyny (również Saszy, w przekładzie dokonanym na rzecz teatru przez Agnieszkę Lubomirę Piotrowską byli to Aleksander i Aleksandra). Dziewczyny, która jest dla niego jak tytułowy tlen. Bohater, mieszkający gdzieś na zapadłej rosyjskiej wsi, tak pragnie tej miłości, że bez skrupułów zabija żonę.

To odważny, bezkompromisowy, eksperymentujący film, miksujący wiele poetyk. Ze względu na melorecytację aktorów, bliższy jest teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny, wprost nawiązujący do dekalogu.

"Imponująca jest próba, jaką podjął znany rosyjski dramaturg, dopełniając swoją sztukę językiem ruchomych obrazów. Jednocześnie irytująca wydaje się bezczelność, z jakąś rozpuścił on w wideoklipowej magmie historię miłosną, zderzenie cywilizacji i Dziesięć Przykazań. Efekt jednak został osiągnięty - hipnotyczny rytm skandowanej rosyjskiej frazy odbija się echem długo po wyjściu z kina" - pisała o filmie Anita Piotrowska na łamach "Tygodnika Powszechnego".

"Jak każdy człowiek, czuję intuicyjną potrzebę zadawania pytań o istotę życia. Myślę, że moim zadaniem jako artysty - i zadaniem sztuki w ogóle - jest nieustawanie w tych poszukiwaniach" - mówił reżyser w czasie festiwalu Nowe Horyzonty, na którym "Tlen" był wyświetlany, i na którym zdobył nagrodę publiczności.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...