Ale kino+
alekino+
Film. TOLERANCYJNI PARTNERZY

TOLERANCYJNI PARTNERZY

Consenting Adults
thriller, USA, 1992, 94 min.
reżyseria: Alan J. Pakula
obsada: Forest Whitaker, Kevin Kline, Kevin Spacey, Mary Elizabeth Mastrantonio
Premiera w Ale kino+: 9.11.2008 r.
4.67
343
14 głosy | 291 miejsce w rankingu

Alan J. Pakula opowiada o mieszczańskiej parze, która słono płaci za ulegnięcie pokusie niemoralnej, erotycznej przygody. "Tolerancyjni partnerzy" to solidny, zaskakujący thriller z imponującą, złowieszczą rolą Kevina Spacey'a.

Richard (Kevin Kline) i Priscilla (Mary Elizabeth Mastrantonio) są małżeństwem od piętnastu lat. Powodzi się im dobrze, a ich związek jest szczęśliwy, choć cokolwiek monotonny. Bohaterowie przestaną jednak narzekać na nudę, kiedy do domu w sąsiedztwie wprowadzą się Eddy (Kevin Spacey) i Kay (Rebecca Miller). To zamożne małżeństwo w tym samym wieku co Richard i Priscilla. Pary szybko się zaprzyjaźniają. Eddy, rzutki doradca podatkowy, jest wulkanem energii, używa życia na całego, nie przejmując się przy tym zbytnio mieszczańskimi przesądami i konwenansami. Zachowawczy, asekurancki Richard jest pod wielkim wrażeniem śmiałego sąsiada. Jeszcze bardziej podoba mu się żona Eddy'ego, apetyczna Kay. Znaczące spojrzenia Richarda nie uchodzą uwagi nowego przyjaciela. Pewnego dnia Eddy składa bohaterowi zaskakującą ofertę. Sąsiedzi mają na jedną noc zamienić się żonami. Kobiety nie są oczywiście wtajemniczone w perwersyjny plan. Dla Richarda pokusa jest nie do odparcia; umówionej nocy bohater zakrada się do sypialni Kay. Cała intryga wydaje się niewinną erotyczną zabawą. Ale pozory mylą - konsekwencje nocnej przygody będą przerażające. Nieszczęsny Richard wpada w koszmarną pułapkę zastawioną przez Eddy'ego.

"Tolerancyjni partnerzy" bywali często porównywani z wcześniejszym o kilka lat "Fatalnym zauroczeniem". Obydwa thrillery to opowieści o dojrzałych mężczyznach z klasy średniej, którzy ulegają pokusie erotycznej przygody i złamania mieszczańskich zasad moralnych - i ponoszą srogie konsekwencje. Doświadczony i wprawiony w dreszczowcach reżyser ALAN J. PAKULA (m.in. "Wszyscy ludzie prezydenta", "Uznany za niewinnego", "Raport Pelikana") subtelnie i zręcznie stopniuje napięcie, przygotowując radykalny, zaskakujący zwrot akcji, który w połowie filmu wywróci do góry nogami fabułę i wyobrażenia widzów na temat bohaterów. "Tolerancji partnerzy" grani są przez kwartet znakomitych aktorów, ale film należy bezapelacyjnie do Kevina Spacey. W czasie kręcenia obrazu Pakuli ten nietuzinkowy artysta miał za sobą szereg doskonałych ról drugoplanowych i stał u progu gwiazdorstwa. W "Tolerancyjnych partnerach" Spacey dostał szansę pokazania pełnej skali swojego talentu i wykorzystał okazję, kreując niezwykłą postać przebiegłego szaleńca, kryjącego się pod maską sympatycznego przedstawiciela klasy średniej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...