Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. TOMBSTONE

TOMBSTONE


western, USA, 1993, 130 min.
reżyseria: George P. Cosmatos
obsada: Bill Paxton, Kurt Russell, Sam Elliott, Val Kilmer
Premiera w Ale kino+: 19.11.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 477 miejsce w rankingu
TOMBSTONE

Legendarny szeryf Wyatt Earp po raz kolejny rozprawi się z klanem Clantonów. Widowiskowy western z Kurtem Russellem i Valem Kilmerem w rolach głównych.

Rok 1879. Po zakończeniu wojny secesyjnej rozpoczyna się fala emigracji na Zachód. Na poszukiwanie lepszego życia wyruszają uczciwi farmerzy, ale też awanturnicy i oszuści. Na szlaku osadników rośnie jednak przestępczość.

Szeryf Wyatt Earp (Kurt Russell), zmęczony niebezpieczeństwem, z jakim wiąże się jego zawód, postanawia zrezygnować z odznaki i z dala od swojego miasta Dodge City poszukać bezpieczniejszego sposobu na utrzymanie rodziny. Wraz z żoną i braćmi: Virgilem (Sam Elliott) i Morganem (Bill Paxton) przenosi się do Tombstone w Arizonie, gdzie odkryto niedawno bogate złoża srebra. Earp ma nadzieję, że dzięki kopalni srebra będzie mógł rozkręcić własny interes, który zapewni jemu i jego rodzinie dostatnią przyszłość. Wkrótce do Tombstone przybywa przyjaciel Earpa, słynny rewolwerowiec Doc Holliday, który w miasteczku ma nadzieję wyleczyć się z gruźlicy. Niestety, spokój w Tombstone nie trwa długo. Miasto zaczyna być nękane przez gang rewolwerowców, któremu przewodzą Johnny Ringo (Michael Biehn) i Ike Clanton (Stephen Lang). Gang jest wyjątkowo agresywny (masakra na meksykańskim weselu), terroryzuje mieszkańców miasteczka i nie liczy się z prawem. Kiedy zamordowany zostanie szeryf, Earp zdecyduje się ponownie przypiąć odznakę i rozprawić się z bandą. Ma też do pomszczenia śmierć brata, który zginął z ich powodu.

GEORGE P. COSMATOS po raz kolejny przywołuje jedną z największych legend Dzikiego Zachodu. Przez całe dziesięciolecia Ameryka widziała w szeryfie Wyatcie Earpie obrońcę prawa i pogromcę zła. Earp istniał naprawdę i rzeczywiście pełnił funkcję szeryfa w kilku miastach. Poza tym był też jednak hazardzistą, łowcą bizonów, koniokradem i poszukiwaczem złota. Dożył 80 lat (co rzadkie wśród rewolwerowców), a zanim zmarł w 1929 roku zdążył jeszcze podkolorować swoją legendę, również w oczach reżyserów (wiadomo, że rad udzielał m.in. Johnowi Fordowi).

Reżyser nie próbuje jednak rozliczać Earpa z grzechów. Pokazuje go po stronie Dobra, a zamiast dochodzić prawdy skupia się na wielkim widowisku. "Tombstone" w jego ujęciu przypomina rozmachem niemal operę, z majestatycznie rozwijającą się akcją i szerokim aktorskim gestem. Nie brak tu jednak krwawych pojedynków - reżyser jest też przecież twórcą "Rambo II" i "Kobry". Wrażenie robi również znakomite aktorstwo: Kurt Russell nasycił swojego Earpa chłodnym spokojem, Sam Elliott i Bill Paxton tworzą na ekranie prawdziwą braterską więź, ale najwięcej pochwał od krytyków zebrał Val Kilmer za wieloznaczną i tajemniczą postać gruźlika Doca Hollidaya. W rolach drugoplanowych świetnie sprawdzili się Billy Bob Thornton czy znany z "Beverly Hills 90210" Jason Pristley, a w epizodzie pojawiła się Polka Joanna Pacuła.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...