Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. TOP GUN

TOP GUN


film sensacyjny, USA, 1986, 110 min.
reżyseria: Tony Scott
obsada: Anthony Edwards, Kelly McGillis, Tim Robbins, Tom Cruise, Val Kilmer
Premiera w Ale kino+: 22.08.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 52 miejsce w rankingu
TOP GUN

Przebój lat 80., film, bez którego nie da się do końca zrozumieć ducha przedostatniej dekady XX wieku. Młody Tom Cruise jako brawurowy pilot myśliwca bojowego podbił widownię i z ponaddźwiękową prędkością pofrunął na hollywoodzki szczyt.

Pete "Maverick" Mitchell (Tom Cruise) jest oficerem amerykańskich sił powietrznych - niezdyscyplinowanym, aroganckim, ale piekielnie zdolnym pilotem. Podczas patrolu w Zatoce Perskiej dochodzi do "bliskiego spotkania" z wrogimi samolotami, radzieckimi MIG-28 (w tej roli występują amerykańskie samoloty Northrop F-5F; w czasie Zimnej Wojny pozyskanie maszyn z ZSRR było absolutnie niemożliwe). Maverick pozwala sobie podczas tego incydentu na brawurowy wyczyn, który otwiera mu drogę do elitarnej szkoły lotniczej, zwanej Top Gun. Trafiają do niej tylko najlepsi. Maverick znajdzie tu godnych siebie rywali, wśród nich zarozumiałego Icemana (Val Kilmer). Rywalizacja dwóch pilotów stanie się jeszcze bardziej gorąca, kiedy na horyzoncie pojawi się piękna instruktorka astrofizyki, Charlie (Kelly McGillis).

Kiedy po raz pierwszy przewieziono Toma Cruise'a myśliwcem F-14, aktor dostał nudności. TONY SCOTT został w czasie prac nad filmem trzy razy zwolniony z posady reżysera - i nikt nie zwracał uwagi na fakt, że jest bratem wielkiego Ridleya Scotta. A jednak "Top Gun" nie tylko się udał, ale stał się wielkim przebojem, kultowym filmem lat 80. Tajemnica fenomenu "Top Gun" tkwi m.in. w idealnych proporcjach, w jakich połączone zostały akcja, romans, intryga i szalone prędkości. Latanie bojowymi myśliwcami przypomina w tym filmie ekstremalny sport. Fenomenalnie nakręcone sceny w powietrzu do dziś potrafią przyprawić widza o szybsze bicie serca. Swój udział w sukcesie "Top Gun" miała również muzyka: ścieżka dźwiękowa długo nie schodziła ze szczytów list przebojów, a największy hit z filmu, "Take my Breath Away" zespołu Berlin, otrzymała Oscara. 24-letni Tom Cruise, stojący wówczas u progu wielkiej kariery, z miejsca wyrósł na hollywoodzką gwiazdę i młodzieżowego idola. Co drugi chłopak na świecie chciał tak jak on szaleć ponaddźwiękowym odrzutowcem, a przynajmniej mieć taki motor i taką skórzaną kurtkę, jaką nosi w filmie Maverick.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...