Ale kino+
alekino+
Film. TOTO BOHATER

TOTO BOHATER

Toto bohater
komediodramat, Belgia/Francja/Niemcy, 1991, 88 min.
reżyseria: Jaco van Dormael
obsada: Jo de Backer, Michel Bouquet, Mireille Perrier, Thomas Godet
Premiera w Ale kino+: 25.07.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 51 miejsce w rankingu

"Toto bohater" to opowieść utrzymana w tonacji groteskowej czarnej komedii. Bohatera filmu, Thomasa, poznajemy kiedy jest już starym człowiekiem. Ów zgorzkniały mężczyzna spogląda wstecz na swoje życie - i czyni to z niesmakiem, a nawet ze złością, ponieważ jest przekonany, że jego prawdziwa tożsamość została ukradziona.

W szpitalu, w którym Thomas przyszedł na świat wybuchł pożar; wszystkie noworodki zostały pospiesznie ewakuowane. W łóżeczku obok leżał wówczas niejaki Alfred, dziecko rodziny mieszkającej po sąsiedzku z rodzicami bohatera. Losy wychowujących się na tej samej ulicy chłopców potoczyły się na dwa diametralnie różne sposoby. Pochodzącemu z zamożnego domu Alfredowi wszystko zawsze układało się znakomicie i przychodziło łatwo: pieniądze, miłość, kariera nigdy nie były dla niego problemem. Z Thomasem było wręcz przeciwnie; zawsze biedny, sfrustrowany, nieszczęśliwy, stworzył teorię głoszącą, że podczas panicznej ewakuacji płonącego szpitala zaszła pomyłka i podmieniono go z Alfredem. Innymi słowy to właśnie jemu, Thomasowi, należał się szczęśliwy los, który przypadł w udziale sąsiadowi. Teraz, pod koniec życia, przepełniony nienawiścią bohater planuje wielką zemstę - zamierza raz na zawsze wyrównać rzekome rachunki z Alfredem.

"Toto bohater" był jednym z największych sukcesów w historii belgijskiej kinematografii. Film obsypano deszczem nagród: znalazły się wśród nich dwa wyróżnienia z Cannes, francuski Cezar, nominacje do brytyjskiej BAFTY oraz aż cztery Europejskie Nagrody Filmowe. Powodzenie "Toto" miało tym bardziej zaskakujący charakter, że autor filmu, JACO VAN DORMAEL, był debiutantem. Ale to właśnie świeżość i oryginalność artystycznej wizji jest jednym z największych atutów filmu Belga.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...