Ale kino+
alekino+
Film. TOWARZYSZ PEDERSEN

TOWARZYSZ PEDERSEN

Gymnaslærer Pedersen
film obyczajowy, Norwegia, 2006, 126 min.
reżyseria: Hans Petter Moland
obsada: Ane Dahl Torp, Anne Ryg, Jan Gunnar Roise, Kristoffer Joner
Premiera w Ale kino+: 7.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 453 miejsce w rankingu
TOWARZYSZ PEDERSEN

Romans nauczyciela historii z lekarką na stażu jako metafora mezaliansu norweskiej inteligencji z komunistycznymi działaczami nawołującymi do rewolucji.

Norwegia, koniec lat 60. Knut Pedersen (Kristoffer Joner) mieszka w małym miasteczku, jest nauczycielem historii, bez wielkich ambicji, ale i możliwości. Jego uporządkowane życie przedstawiciela klasy średniej zakłóca pojawienie się młodej lekarki Niny (Ane Dahl Torp). Zmysłowa Nina każe jednak mówić do siebie "towarzyszko" i w przeciwieństwie do Knuta ambicje ma bardzo wygórowane. Jest gorliwą maoistką, chce położyć kres wyzyskowi na świecie i - razem z innymi członkami komunistycznej partii AKP - poprowadzić Norwegów do ludowej rewolucji. Swoje radykalne poglądy głosi zresztą otwarcie, a po jakimś czasie zrywa z Knutem obawiając się, że może on być wrogiem klasowym. Knut, zafascynowany swoją kochanką, dołącza z wolna do partii i przejmuje proletariackie ideały.

Historię romansu jednej z działaczek Partii AKP z przeciętnym nauczycielem z prowincji wymyślił Dag Solstad, wybitny norweski prozaik, znany m.in. z popularyzowania twórczości Witolda Gombrowicza w Skandynawii. Na wielki ekran przeniósł ją HANS PETTER ROLAND, reżyser nagradzany m.in. w San Sebastian za "Zero stopni w skali Kelvina" i w Mannheim za "Większość ludzi mieszka w Chinach". Film, w którym główną rolę zagrał uwielbiany w Norwegii Kristoffer Joner, zdobył nagrodę za reżyserię na festiwalu w Montrealu, gdzie miał światową premierę. Podstawą filmu jest niezwykłe zjawisko w historii norweskiej polityki - Komunistyczna Partia Pracy AKP, do której należy m.in. filmowa Nina. Opierająca się na ideologii marksistowsko-leninowskiej partia AKP została powołana w 1973 roku, czyli mniej więcej wtedy, kiedy rozgrywa się akcja filmu Molanda. Działała aż do 2007 roku, kiedy przeobraziła się w Partię Czerwonych. Od początku istnienia wokół działalności partii narastały kontrowersje - głównie z powodu wspierania przez nią totalitarnych rządów w innych stronach świata, m.in. dyktatury Czerwonych Khmerów w Kambodży, czy reżimu Pol Pota. Dopiero w 2003 roku dwóch byłych przywódców AKP publicznie przeprosiło za prototalitarną politykę partii.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...