Ale kino+
alekino+
Film. TOŻSAMOŚĆ

TOŻSAMOŚĆ

Identity
thriller, USA, 2003, 87 min.
reżyseria: James Mangold
obsada: John Cusack, Ray Liotta, Rebecca De Mornay
Premiera w Ale kino+: 29.01.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 134 miejsce w rankingu
TOŻSAMOŚĆ

Nawiązujący do najlepszych tradycji gatunku thriller Jamesa Mangolda to wciągająca łamigłówka i sprawdzian mocnych nerwów.

W pewną upiornie deszczową noc w Nevadzie dziesięcioro przypadkowych osób zostaje odciętych od świata, a tym samym zmuszonych do spędzenia nocy w pobliskim, mało przytulnym motelu. W ponurym pensjonacie meldują się więc: poczciwy szofer limuzyny (John Cusack) wiozący kapryśną gwiazdę filmową (Rebecca De Mornay), policjant (Ray Liotta), któremu towarzyszy zakuty w kajdany niebezpieczny przestępca (Jake Busey), prostytutka (Amanda Peet) udająca się właśnie na Florydę, nowożeńcy z Las Vegas (William Lee Scott i Clea DuVall) oraz inne małżeństwo (John C. McGinley i Leila Kenzle) z dziesięcioletnim synem (Bret Loehr). Noc, którą mają przed sobą, okaże się bardzo długa - wkrótce zostaje zabita pierwsza osoba. Zdarzenie to powoduje wśród gości motelu podejrzliwość i panikę. Liczba osób dramatu będzie się odtąd systematycznie zmniejszać, a każde kolejne morderstwo - demaskować tożsamość zamordowanych.

"Morderca jest wśród nas!" - to główna konkluzja, do której dochodzą bohaterowie thrillera JAMESA MANGOLDA. W "Tożsamości" reżyser dał wyraz swojej fascynacji kryminalnymi zagadkami - jego thriller nawiązuje zarówno do klasycznych powieści Agathy Christie (np. "Dziesięciu małych Murzynków"), jak i do trzymającej w napięciu prozy Stephena Kinga. "Tożsamość" niejednokrotnie zbliża się do horroru i prowadzi widza w stronę rozwiązań zupełnie nieprawdopodobnych, a jednocześnie pozostaje logiczna i precyzyjna. Ograniczona przestrzeń dramatu, w który wrzuconych zostaje dziesięciu bohaterów, wywołuje tez skojarzenia z teatrem grozy. Film to również znakomite aktorstwo. Mangoldowi udało się bowiem zaprosić do współpracy takich aktorów, jak John Cusack, Ray Liotta, Alfred Molina czy Amanda Peet.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.