Ale kino+
alekino+
Film. TRAGEDIA "POSEJDONA"

TRAGEDIA "POSEJDONA"

The Poseidon Adventure
dramat, USA, 1972, 112 min.
reżyseria: Ronald Neame
obsada: Carol Lynley, Ernest Borgnine, Gene Hackman, Red Buttons, Shelley Winters
Premiera w Ale kino+: 16.04.2008 r.
3.00
343
3 głosy | 757 miejsce w rankingu

Wzorcowy przykład amerykańskiego kina katastroficznego z lat 70. W roli głównej nagrodzony Baftą Gene Hackman, za kamerą zaś trzykrotnie nominowany do Oscara Ronald Neame.

Amerykański luksusowy statek "Posejdon" wypływa z Nowego Jorku do Grecji. Na Morzu Śródziemnym trwa na pokładzie liniowca szampańska zabawa sylwestrowa. Tuż po północy gwałtowna fala uderza z ogromną siłą w statek, powodując niebezpieczny przechył i zniszczenia. Ogarnięci panicznym strachem pasażerowie staczają dramatyczną walkę o życie. Groźną sytuację stara się opanować Frank Scott (Gene Hackman). Dzięki jego determinacji i żelaznej woli z przewróconego statku udaje się uratować nielicznych pasażerów.

Lata siedemdziesiąte to złoty okres filmu katastroficznego, którego początkiem była premiera "Portu lotniczego" w 1970 roku. Co roku reżyserzy prześcigali się odtąd w serwowaniu widzom coraz bardziej przerażających filmowych katastrof. Według psychologów amerykańskie kino katastroficzne lat 70. miało być nawet wyrazem niepokojów społeczeństwa, związanych z rosnącym niezadowoleniem z potępianej przez większość Amerykanów wojny w Wietnamie. Lata 70. zaczęły się przecież dla USA interwencją zbrojną w Laosie i Kambodży, która stanowiła kolejny tragiczny akt wietnamskiej wojny pochłaniającej życie tysięcy amerykańskich żołnierzy.

"Tragedia Posejdona" jest jednym z klasycznych dzieł nurtu katastroficznego, doskonale wpisując się w niezawodny schemat budowania napięcia. RONALD NEAME, trzykrotnie nominowany do Oscara (m.in. za scenariusz do "Spotkania" i "Wielkich nadziei" Davida Leana) w pierwszej części filmu sprawnie buduje obraz sielankowego rejsu oraz dyskretnie ujawnia charaktery i postawy bohaterów, aby w drugiej części brutalnie je zweryfikować. Nie trzeba dodawać, że z próby zwycięsko wychodzą ci, na których nikt z początku nie liczył.

"Tragedia..." odniosła wielki sukces komercyjny, któremu towarzyszyło ogromne zainteresowanie krytyków. Film nominowany był do Oscara w dziewięciu aż kategoriach, a statuetka powędrowała w końcu do autorów piosenki "The Morning After" - Ala Kaschy i Joela Hirschhorna. Gene Hackman wcielający się w jedną z pierwszoplanowych postaci nagrodzony został Baftą, a Shelley Winters odebrała Złoty Glob za najlepszą rolę drugoplanową. Co ciekawe Winters za występ u Neame'a zainkasowała zaledwie 35 funtów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...