Ale kino+
alekino+
Film. TRAGEDIA TYBETU

TRAGEDIA TYBETU

Tibet: The Story of a Tragedy
film dokumentalny, Francja, 1995, 56 min.
reżyseria: Ludovic Segarra

Premiera w Ale kino+: 2.07.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 78 miejsce w rankingu

Tytuł dobrze oddaje temat filmu; dokument Ludovika Segarry, to krótka, ale wstrząsająca historia tragedii Tybetu, kraju, w którym przetrwała unikalna i starożytna buddyjska kultura. Od ponad pół wieku ta kultura jest systematycznie niszczona przez komunistyczne Chiny, które w 1950 roku najechały Tybet i okupują go do dziś.

Segarra zbudował swój film z materiałów archiwalnych, fantastycznie zmontowanych i mających w wielu wypadkach unikalny charakter. Dokument otwierają ujęcia, należące do pierwszych, jakie kiedykolwiek nakręcono w Tybecie - materiały filmowe zrealizowane w 1938 roku przez słynną ekspedycję Ernsta Schaeffera. Niemiecki podróżnik przybył do Tybetu z wyprawą badawczą na zlecenie nazistowskich władz, w ramach osobiście nadzorowanego przez Himmlera projektu Ahnenerbe. Jego celem było naukowe potwierdzenie rasistowskich teorii stanowiących fundament III Rzeszy, ale przy okazji przybysze z Niemiec zebrali bezcenną dokumentację etnograficzną. Na filmach ekipy Schaeffera, a także w materiałach nakręconych kilka lat później przez austriackiego alpinistę Heinricha Harrera (autora zekranizowanej książki "Siedem lat w Tybecie"), możemy oglądać Tybet sprzed chińskiej inwazji. To kraj, który nie zmienił się od setek lat; wciąż odprawia się tu prastare rytuały i kultywuje starożytną buddyjską kulturę. Tybetem kierują mnisi, a głową państwa jest XIV Dalaj Lama, utrwalony przez Harrera jako mały chłopiec.

Wszystko zmienia się w 1950 roku, kiedy do odizolowanego od współczesnego świata Tybetu, docierają oddziały chińskiej armii. Komunistyczne Chiny uważają te tereny za swoją prowincję. Brytyjczycy, którzy gwarantowali wcześniej niezależność Tybetu wycofali się niedawno z Indii i stracili kontrolę nad sytuacją. Tak zaczyna się tytułowa tragedia Tybetu: historia represji, tortur, gwałtów, ludobójstwa, systematycznego niszczenia miejscowej kultury, stylu życia, religii i zabytków. Ta historia znaczona jest gwałtownymi wydarzeniami: antychińskim powstaniem Tybetańczyków w 1959 roku, ucieczką Dalaj Lamy do Indii, koszmarem Rewolucji Kulturalnej. Później nadchodzą czasy kolonizacji - do Tybetu napływają miliony osadników z Chin; tubylcy stają się mniejszością we własnym kraju.

Ludovic Segarra korzysta z pracowicie zebranej, fantastycznej kolekcji materiałów źródłowych, od chińskich kronik filmowych, przez zapisy kręcone przez działaczy tybetańskiej opozycji, po zdjęcia z archiwów CIA. Ukończony w 1995 roku film kończy się podsumowaniem: od czasu powstania dokumentu sytuacja nie zmieniła się na lepsze, a proces niszczenia starożytnego kraju i jego kultury trwa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...