Ale kino+
alekino+
Film. TRAINSPOTTING

TRAINSPOTTING


komediodramat, Wlk. Brytania, 1996, 90 min.
reżyseria: Danny Boyle
obsada: Ewan McGregor, Ewen Bremmer, Peter Mullan, Robert Carlyle
Premiera w Ale kino+: 13.05.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 75 miejsce w rankingu
TRAINSPOTTING

Jeden z najgłośniejszych brytyjskich filmów lat 90. Buntownicza, prowokacyjna, tętniąca muzyką ekranizacja bestsellera Irvine'a Welsha o narkotykowych wzlotach i upadkach młodych ludzi z Edynburga.

Głównym bohaterem "Trainspotting" jest Mark Renton (Ewan McGregor), młody mieszkaniec Edynburga uzależniony od narkotyków. Nie ma ochoty wieść "przyzwoitego" życia, nie wybiera kariery, rodziny czy pracy. Wolny czas spędza na imprezach wraz ze swoimi zwariowanymi kumplami, z których każdy pielęgnuje inną odmianę szaleństwa. Pewnego dnia Mark postanawia jednak zerwać z nałogiem. Wyjeżdża do rodzinnego miasteczka, zakochuje się w dziewczynie. Ale dawni przyjaciele nie dadzą mu zapomnieć o sobie i życiu, które dotąd prowadził.

Na początku lat 90. reżyser DANNY BOYLE zwrócił na siebie uwagę kapitalną czarną komedią "Płytki grób". Następny film, "Trainspotting", uczynił z Boyle'a najgorętsze nazwisko brytyjskiej kinematografii. Boyle wziął na warsztat powieść Irvine'a Welsha, pisarza cieszącego się w Wielkiej Brytanii od początku lat 90. statusem autora kultowego. Film po brzegi wypełnia muzyka. Ścieżka dźwiękowa do "Trainspotting" to osobne dzieło sztuki, na które składają się utwory pierwszorzędnych wykonawców - Blur i Primal Scream, Lou Reeda i Iggy Popa, a nawet George'a Bizeta. Boyle nakręcił kino bardzo nowoczesne, przemawiające szybkim tempem i postmodernistyczną estetyką do pokolenia wychowanego w kulturze teledysków. Największa siła "Trainspotting" tkwi w buntowniczej wymowie filmu. Obraz Boyle'a to opowieść o uzależnieniu od narkotyków. Brytyjski reżyser nie próbuje jednak nikogo pouczać ani oceniać. W "Trainspotting" nie ma moralizowania i dzięki temu film jest tak przekonujący. Boyle przedstawia widzowi wszystkie konsekwencje używania narkotyków, włącznie ze śmiercią i społeczną marginalizacją, ale też nie próbuje nikomu wmawiać, że życie narkomanów to wyłącznie koszmar. "Trainspotting" oferuje całą gamę nastrojów, bawi czarnym humorem, czasem przeraża, częściej fascynuje, ale przede wszystkim emanuje niesamowitą zaraźliwą energią.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...